Prav zaradi pričakovanja začetka sojenja finskim državljanom, povezanega z domnevno korupcijo pri prodaji oklepnikov 8x8 Patria slovenski vojski, se je na finski televiziji YLE pojavilo nadaljevanje zloglasnega dokumentarca Resnica o Patriji, v katerem je novinar Magnus Berglund zaključil, da je bil med prejemniki podkupnine tudi J oziroma slovenski predsednik vlade Janez Janša.

Medtem ko je imela prva oddaja velik odziv v Sloveniji in so jo poraženci volitev 2008 celo imenovali za enega glavnih krivcev za volilni poraz, je imel drugi del oddaje o slovenskem poslu s Patrio precej skromne odzive v primerjavi s pričakovanji novih dokazov finskega novinarja Berglunda. Toda že sam objavljen scenarij na spletni strani oddaje je razkril, da gre bolj kot ne za povzetek oziroma razlago trenutnega dogajanja v aferi Patria ter vsega, kar se je v Sloveniji in Avstriji zgodilo po prvem delu oddaje.

Berglund je razkril svoj glavni vir, nekdanjega svetovalca Patrie Erkkija Heiniläja, ki je pravzaprav prvi opozoril finske organe pregona, da se pri kupčijah finskega orožarja v večinski državni lasti dogajajo čudne stvari. Sam je bil svetovalec pri prodaji 155 mm havbic Egiptu, ki so imele težave pri delovanju, vendar so bili kupci zadovoljni z njimi. Posel so pod drobnogled vzeli finski preiskovalci in pred sodnika postavili četverico osumljencev iz Patrie. Konec lanskega junija je bila dvojica obsojena na sedem mesecev pogojne kazni zaradi računovodskih poneverb, druga dvojica pa na štiri mesece pogojne kazni. Tožilec je za vse zahteval štiriletne zaporne kazni, kar bo skušal zdaj doseči na drugostopenjskem sodišču. Zgodba ima vrsto vzporednic s Slovenijo, saj je bila tudi v egiptovskemu primeru plačana neverjetno visoka provizija lokalnemu partnerju.

Drugi del Resnice o Patrii: Objavljamo izseke iz dokumentarca

Slovenski del afere Patria, ki naj bi, kot rečeno, kmalu začela dobivati epilog na Finskem, je tako v bistvu nadaljevanje razkrivanja poslovanja finskega državnega orožarja pri prodaji vojaške opreme. Nekdanji direktor Patrie Jorma Wiitakorpi je sicer zanikal, da bi podkupovali uradnike. Le poslovnih navad, kakršne naj bi bile običajne v teh krajih, so se držali. Finskim preiskovalcem so te poslovne navade povzročile precej dela, saj se zdaj ukvarjajo tudi s prodajo oklepnikov Patria Hrvaški, kjer naj bi posel potekal po podobnem obrazcu kot v Sloveniji, vpletenih pa naj bi bilo tudi nekaj istih oseb.

Finski sodni proces v zadevi Patria bo nedvomno deležen veliko pozornosti tudi v Sloveniji, predvsem zaradi pričevanj obtoženih. Nekateri so se v preiskavi precej razgovorili o tem, s kakšnim namenom je Patria plačevala visoke provizije oziroma čemu so bile namenjene. Vsaj glede na razlago, ki so jo jim podali nekateri posredniki in zastopniki pri poslu Patrie s Slovenijo. Slovenski obtoženci so do sedaj zavračali vse navedbe Fincev, češ da so bili morda naplahtani. Toda dejstvo je, da je Patria obljubila in tudi že predplačala določene provizije. Kje je končal ta denar, bodo bržkone morali razkriti njegovi prejemniki. Če ne v Sloveniji, pa morda v Avstriji. Razlaga, da je nekdo upravičen do nekaj milijonske provizije, ker je predlagal potencialnega poslovnega partnerja, se zdi, milo rečeno, neverjetna.

Prejšnje teme tedna najdete tukaj.