Januarja se je na novo prijavilo 11.539 brezposelnih oseb, kar je 28 odstotkov več kot decembra lani, obenem pa 13 odstotkov manj kot januarja 2011. Med na novo prijavljenimi je bilo skoraj 7000 brezposelnih zaradi izteka zaposlitev za določen čas. Od 8328 brezposelnih oseb, ki jih je zavod v prejšnjem mesecu odjavil iz evidence, se je zaposlilo oziroma samozaposlilo 4997 oseb, kar je 25 odstotkov več kot decembra, a 14 odstotkov manj kot januarja lani.

Bolj spodbudno je, da je povpraševanje delodajalcev po delavcih po trimesečnem upadanju števila prostih delovnih mest januarja ponovno oživelo. Delodajalci so prijavili 15.645 prostih delovnih mest, kar je 15 odstotkov več kot decembra in tri odstotke več kot januarja lani. Povpraševanje je poraslo predvsem v dejavnosti oskrbe z električno energijo, plinom in paro, gradbeništvu, poslovanju z nepremičninami, strokovnih, znanstvenih in tehničnih dejavnostih, prometu in skladiščenju ter tako imenovanih raznovrstnih poslovnih dejavnostih (čiščenje, varovanje...).

Od januarja lani je najbolj porasel delež dolgotrajno brezposelnih, z 42,2 na 50 odstotkov, za približno eno odstotno točko pa so višji tudi deleži brezposelnih, starih od 25 do 39 in od 40 do 49 let. V izobrazbeni strukturi se je povečal le delež brezposelnih oseb s terciarno izobrazbo (VI. stopnja ali več). Povprečni čas brezposelnosti se je od januarja lani podaljšal za dva meseca in 13 dni in je ob koncu januarja znašal 20 mesecev in 18 dni.

Brezposelnost je v primerjavi z decembrom porasla v vseh območnih službah zavoda, najbolj v Murski Soboti (za 5,5 odstotka), na Ptuju (za 4,9 odstotka), in v Velenju (za 4,3 odstotka). V zadnjem letu se je število brezposelnih daleč najbolj povečalo v Novem mestu (za 14,5 odstotka), medtem ko je najbolj upadlo v Murski Soboti (za 7,4 odstotka) in v Velenju (za 6,7 odstotka).