Zdravju škodljivega sevanja so se sedaj po vzoru Švicarjev lotili s preprosto in zelo poceni metodo prezračevanja zemljine pod stavbo. In če bodo konec prihodnjega tedna znani rezultati meritev pozitivni, bi lahko problem radona postal rešljiv tudi v drugih stavbah po Idriji.

"V Sloveniji smo se tega lotili prvi in gre za pilotni projekt, s katerim želimo pokazati, da so lahko ti problemi zelo enostavno rešljivi, brez velikih sredstev," pojasnjuje koordinatorka pilotnega projekta in projektna svetovalka župana dr. Urška Repinc. Dodaja, da zagotovila, da bo radonska jama dovolj zadovoljivo znižala koncentracijo radona v pritličnih prostorih, ni, je pa vredno poizkusiti. V kleti bloka z desetimi stanovanji so tako v tla skopali meter široko radonsko jamo, ki se v globino spušča v obliki konusa. "Vanjo smo ustavili perforirano in v filc oblečeno cev, jo zasuli z gramozom in zabetonirali. Sedaj se skozi cev z ventilatorjem radon iz zemljine prezračuje na prosto," pristop opiše Repinčeva. Vse skupaj je občino, ki je pilotni projekt v celoti podprla, stalo med 1000 in 1500 evri.

Sedaj v dveh stanovanjih merijo koncentracije radona, Repinčevo nekoliko skrbi le to, da jim v talno ploščo udira voda, ki zna rezultate meritev nekoliko pokvariti. Spomladi se bodo v Idrijo vrnili tudi Švicarji iz Kompetenčnega centra za radon in skupaj z našimi strokovnjaki preverili, kako se je obnesel takšen poskus zmanjševanja koncentracij radona.

Si pa poleg dobrih rezultatov strokovnjaki v Idriji želijo tudi tega, da se zavest prebivalcev o problematiki radona v njihovem okolju dvigne in da prizadevanja za reševanje konkretnih problemov ne bi bila zaman. Radon je namreč za kajenjem drugi največji povzročitelj raka na pljučih. In po podatkih Registra raka RS ima idrijska upravna enota med vsemi v goriški regiji najvišjo incidenčno stopnjo pojavnosti in umrljivosti za rakom pljuč. Med letoma 1998 in 2008 je na Idrijskem in Cerkljanskem za pljučnim rakom umrlo 128 ljudi, na novo pa so odkrili 139 obolelih.