Vest o očetovi smrti, s katerim je bila menda zelo povezana, je princeso doletela med počitnicami v Keniji. Elizabeta, ki se je novembra 1947 poročila z grškim princem Philipom, s katerim imata danes štiri otroke in osem vnukov, se je nemudoma vrnila v domovino. Takrat 25-letno so razglasili za kraljico, uradno pa so jo okronali 2. junija 1953 na slovesnosti v londonski Westminstrski opatiji.

Mlada kraljica se je že od samega začetka zavedala resnosti naloge, ki je bila pred njo. A 60 let kasneje so si poznavalci kraljevega dogajanja enotni, da je Elizabeta II. začela svoje vladanje tako, kot se mu posveča še danes, z močnim občutkom dolžnosti, stoično predanostjo in neomajno vero.

Britanska monarhinja, ki bo 21. aprila dopolnila 86 let, je bila v vseh teh letih priča številnim prelomnim dogodkom v svetovni zgodovini. To niso bile zgolj menjave predsednikov vlad, propad britanskega imperija, hladna vojna, človeški pristanek na Luni, oblikovanje Evropske unije ali padec Berlinskega zidu. Tu je bil nenazadnje še prihod barvne televizije, mobilnih telefonov in svetovnega spleta.

Prva monarhinja, ki je poslala elektronsko sporočilo

Kot poroča nemška tiskovna agencija dpa, je Elizabeta II. leta 1976, ko je bila tovrstna tehnologija še v povojih, kot prva monarhinja poslala elektronsko sporočilo. To se je zgodilo med njenim obiskom v raziskovalnem centru britanske vojske.

Čeprav obdana s tradicijami in navadami, je kraljica po besedah poznavalcev na tekočem z najnovejšimi trendi, predvsem po zaslugi svojih vnukov. Tako naj bi imela mobilni telefon blackBerry in več prenosnih predvajalnikov iPod, s pomočjo svetovalcev pa je prisotna na družabnih omrežjih, kot sta Facebook in Twitter.

Elizabeti II., ki so ji nemalo "sivih las" v preteklih letih verjetno povzročile tudi zasebne težave njenih štirih otrok - Charlesa, Anne, Andrewa in Edwarda, pa je ne glede na vse, njena zasebnost posebej ljuba. A kljub posameznim pretresom, ki jih je verjetno tudi sama doživela v dolgoletnem zakonu, ji je bil ves čas v podporo prav Philip. Princ Harry je celo nedavno izjavil, da je bil dedek ves ta čas njena "skala".

1992 - "annus horriblis"

Med bolj razburljivimi je bilo leto 1992, ko sta se razšla Charles in Diana, z zakonskimi težavami sta se soočala tudi Andrew in Anna, dele gradu Windsor pa je poškodoval požar. To leto je Elizabeta II. celo označila za "annus horriblis". Vendar je posebna preizkušnja šele sledila, in sicer leta 1997 ob smrti princese Diane, ko se je morala Elizabeta II. soočiti s kritikami javnosti, kako se je kraljeva družina odzvala na Dianino smrt. A obdobje škandalov, povezanih s Charlesovo afero s Camilo Parker Bowles, se je nato le umirilo z njuno poroko leta 2005.

Za britansko kraljevo družino je sledilo obdobje večje naklonjenosti Britancev, med katerimi pa je še vedno prav Elizabeta II. ena najbolj priljubljenih članov družine. Seveda so ta čustva vrhunec dosegla aprila lani s poroko princa Williama, najstarejšega sina Charlesa in Diane, s Kate Middleton. William si je z babico menda še posebej blizu in pravi, da je ona njegova vzornica.

Uradna praznovanja v začetku junija

Na uradna praznovanja ob diamantni obletnici kraljičinega vladanja se na Otoku pripravljajo v začetku junija, že spomladi pa namerava Elizabeta z 90-letnim Philipom v okviru tega jubileja obiskati različne kraje po Veliki Britaniji.

V minulih šestih letih je bilo teh obiskov tako doma kot v tujini veliko, Elizabeta II. pa je oktobra 2008 s princem Philipom med drugim obiskala tudi Slovenijo.