Pet držav v vzponu (Brazilija, Rusija, Indija, Kitajska in Južna Afrika) že od leta 2009 tesneje sodeluje na mednarodnopolitični ravni. Svoje politike in nastop poskušajo usklajevati. V zadnjem času so si precej enotne pri vprašanjih iranskega jedrskega programa in Sirije.

EU se mora prilagoditi novim razmeram

Nova definicija odnosov z državami BRICS bo v Evropi neizbežna. Peterica namreč s krepitvijo svojih gospodarstev pridobiva zunanjepolitično težo. Kitajska nezadržno sili na svetovni gospodarski politični olimp, skupina sedmih držav v vzponu pa bo s svojimi gospodarstvi predvidoma do leta 2050 prehitela skupino G7. Z uveljavitvijo novih močnih gospodarskih in zunanjepolitičnih sil, kot so države BRICS, se vzpostavlja večpolarni sistem, ugotavlja poročilo.

Če na svetovni ravni ne bo prišlo do novega vključujočega sistema upravljanja, pri katerem bodo sodelovale tudi države BRICS, bo za usklajeno ukrepanje z največjimi svetovnimi izzivi v različnih delih sveta le malo zanimanja. Med drugim poročilo Evropsko unijo poziva, naj za hitrejši napredek pri reformiranju brettonwoodskega sistema finančnih institucij okrepi politični dialog in sodelovanje z državami BRICS.

"Treba je na novo opredeliti odnose z državami BRICS. Te države združuje skupni občutek, da so na obrobju mednarodnega gospodarskega in političnega upravljanja. Zato želimo okrepiti sodelovanje," je ocenil poročevalec Jacek Saryusz - Wolski. Države BRICS po njegovih besedah zdaj že nastopajo skupaj na mednarodnopolitičnem parketu in večinoma nasprotujejo stališčem EU.

Različne in pomembne

Visoka zunanjepolitična predstavnica EU Catherine Ashton se je strinjala, da države v vzponu postajajo vse pomembnejši akterji na mednarodnem prizorišču. "Njihova vloga je rastoča. Pomembno je, da se gospodarski odnosi prevedejo tudi v politične. Pri tem moramo biti ambiciozni. Države BRICS so tudi gospodarske partnerice EU. Zelo so različne, a vse imajo močne odnose z EU."

Države BRICS in EU vendarle po Ashtonovih besedah precej združuje. Obstaja jasen interes, da se z vsako razvije močne odnose. S Kitajsko se razpravlja o skupnem reševanju problemov terorizma in piratstva, z Indijo pa o krepitvi odnosov glede varnostnih vprašanj. Prav tako je Rusija zelo pomemben zunanjepolitični partner EU. "S temi državami želimo delovati tudi v globalnem svetu. Poiskati moramo teme in vprašanja (gospodarske in politične), kjer lahko tesno sodelujemo. Prav tako se moramo izogniti razmišljanju, da obstaja Zahod in preostali del sveta," meni Ashtonova.