Veterinarski inšpektor Uroš Andrenšek je izdal tri odločbe, da je treba te nevarne pse usmrtiti, a je Baričevič s pomočjo odvetniške pisarne Senica dosegel, da mu jih je kmetijsko ministrstvo (MKGP) junija 2009 - kljub nasprotovanju veterinarske stroke - vrnilo. Kaj se je posledično zgodilo 2. februarja 2010 na Oražnovi v Ljubljani, je znano, dve leti po tem tragičnem dogodku pa smo preverili, kako poteka iskanje odgovornih za sporno vrnitev psov in kako preiskava kasnejše tragedije na Oražnovi.

Poglejmo izplen: tožilci so na ljubljansko okrajno sodišče vložili obtožni predlog skupaj s predlogom za kaznovalni nalog zoper kinologa Alenko Černe in Rajka Rotnerja, ker sta enemu od bulmastifov v zavetišču izdala vzrejno dovolilnico za plemenjaka, ter obtožni predlog zoper nekdanjo državno sekretarko na MKGP Sonjo Bukovec, ki naj bi bila glavni akter pri sporni vrnitvi nevarnih psov lastniku, ki jih ta dokazano ni obvladoval. Tamara Gregorčič, vodja ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva, nam je pojasnila, da podatka, ali je že bila razpisana glavna obravnava, tožilstvo nima, odgovora sodišča v zvezi s tem pa nismo dobili.

Na muhi tožilstva je zaradi primera Baričevič tudi njihova uslužbenka - višja državna tožilka Dragica Kotnik. Komisija za preprečevanje korupcije je namreč zoper njo vložila kazensko ovadbo, saj naj bi pri preiskavi tragedije Baričevič, ki se je zgodila na današnji dan pred dvema letoma, presegla svoja pooblastila. Sumijo jo, da naj bi medijem še v fazi predkazenskega postopka posredovala tožilski dokument, ki naj bi bil obremenilen za odvetnika Mira Senico in naj bi nakazoval, češ da je bil v času tragedije poleg Baričeviča na kraju dogodka še nekdo. Kriminalisti so zaradi afere Baričevič pred dvema mesecema pri Kotnikovi opravili hišno preiskavo tako doma kot na delovnem mestu, saj jo sumijo kaznivih dejanj izdaje tajnih podatkov, zlorabe uradnega položaja ali uradnih pravic in zlorabe osebnih podatkov. Preiskavo zoper tožilko usmerja okrožno državno tožilstvo v Krškem, ki nam včeraj svojih ugotovitev ni želelo razkriti, saj je zadeva še vedno v predkazenskem postopku.

Zagovornik Dragice Kotnik Franci Matoz meni, da ni utemeljenega suma, da je storila, kar ji očitajo (da je medijem posredovala tajni tožilski dokument). Vprašljiva se mu zdi tudi sorazmernost ukrepa, saj so kriminalisti pregledovali le tožilkin službeni računalnik in server tožilstva, kar bi - tako Matoz - lahko storili tudi brez hišne preiskave. "Menim, da odredba v tem delu ni bila zakonita," nam je včeraj povedal Matoz, ki v aferi Bulmastifi zastopa tudi Stanislava Megliča. Prihodnji mesec bo namreč minilo šest let, odkar so Baričevičevi bulmastifi Megliča napadli na ulici in ga hudo poškodovali.

"Na splošno ni dneva, da ne bi imel bolečin. Zaradi iznakaženosti sem v zadregi, umikam se pred ljudmi. Moje življenjske aktivnosti so zmanjšane, zaradi utrujenosti in motenj koncentracije delam skrajšan delovni čas. Delo v službi zelo težko opravljam. Leta 2006 sem imel zelo dobre možnosti za razvoj kariere, predvsem zaradi zdravil, ki jih jemljem zaradi posttravmatske stresne motnje, pa mi je to zdaj onemogočeno," je Meglič aprila lani na sodišču opisoval svoje zdravstvene težave, ki so posledica pasjih ugrizov. A odškodnine po šestih letih še ni dočakal. "Sodišče dela tako hitro, da smo še vedno pri izvedenskem mnenju o poškodbah oziroma ugotavljanju posledic, ki jih je Meglič utrpel po napadu bulmastifov," je povedal Matoz in dodal: "Eno leto potrebujemo, da se premaknemo z naroka na narok, zato se ne morem znebiti občutka, da so sodišča pri odločanju o vrnitvi teh psov zelo hitela, pri Megliču pa gre stvar zelo počasi."