Tako je nekdo izza Bežigrada Snagi sporočil, da "skoraj vsako noč iz petka na soboto nekdo krade papir iz zabojnika". Na občinskem spletnem portalu Pobude občanov je označil natančno lokacijo zabojnika in prosil Snago, naj kaj ukrene. Neki drugi Ljubljančan, ki je v Šentvidu opazil kradljivce na delu, si je celo zapisal registrsko številko avtomobila, v katerega so nalagali ukradeni papir, in jo sporočil Snagi ter jih nato vprašal, ali so prijeli kradljivca ter koliko kradljivcev so prijeli do danes in kako so bili kaznovani? Odgovora na to vprašanje od Snage ni dobil. Je pa jasno zapisal: "Imam občutek, da kljub javljanju vestnih občanov Snaga ne ukrene nič zoper kradljivce."

Post festum ne moremo ukrepati

Drži, pravijo na Snagi in pojasnjujejo, da post festum ne morejo ukrepati. "Edina možnost, da tatove papirja dobimo, je, da jih zasačimo na licu mesta. Zato občane prosimo, da takoj, ko posumijo na krajo, pokličejo na številko 477 96 66," so povedali na Snagi. Od septembra namreč Snagi na lovu za tatovi pomaga družba za varovanje Sintal, in ko občan pokliče na številko, se njegov klic preveže na Sintal, kjer pošljejo intervencijsko vozilo na kraj dogodka. Če so tatovi še tam, jih zadržijo do prihoda policije. Sintal medtem sam ne nadzoruje zabojnikov. Kljub temu na Snagi zagotavljajo, da jim je kraje s pomočjo klicev uspelo zmanjšati za 40 odstotkov, odkar sodelujejo s Sintalom, "pa tudi v primerjavi z drugimi komunalnimi podjetji smo pri zmanjševanju kraj zelo uspešni".

Podatkov o številu kraj papirja na policiji ne vodijo, so pa zagotovili, da preverijo vsako obvestilo, naznanilo, informacijo ali anonimko, če se potrdijo znaki kaznivega dejanja, sprožijo predkazenski postopek. Kazenski zakonik za tatvine predvideva zaporno kazen od enega do petih let. Če tat zabojnik, iz katerega je kradel papir, še poškoduje, je zagrožena kazen od dveh do petih let zapora.

Zanimivi pa so zadnji podatki mestnega inšpektorata, kjer so lani obravnavali 37 kraj papirja, letos pa osem. Lani so zadržali 18 oseb in podali dva obdolžilna predloga zoper mladoletnika na okrajno sodišče, to pa je že izdalo enajst sklepov za določitev uklonilnega zapora, štirih predlogov, ki so jih podali na inšpektoratu, pa po zadnjih informacijah na sodišču še niso rešili. Poleg tega so na inšpektoratu izdali tudi devet obvestil o prekršku in pozivov za izjavo, odločbe še sledijo. Tožilstvo je medtem lani zavrglo deset prijav, so povedali na mestnem inšpektoratu.

Tatovi ogrožajo uresničevanje evropskih direktiv

Tatovi sicer po Snaginih podatkih pokradejo 20 odstotkov ločeno zbranega odpadnega papirja. Na Snagi ocenjujejo, da zaradi kraj izgubijo približno 100.000 evrov na leto, ki bi jih sicer zaslužili s prodajo papirja. Mimogrede, tona starega papirja na trgu trenutno stane 50 evrov. Ta denar bi sicer na Snagi namenili za pokritje stroškov, ki nastanejo z ravnanjem z odpadki. Tako pa kraje pomenijo tudi škodo za občane, saj manjši izkupiček Snage lahko vpliva na ceno, ki jo plačajo uporabniki. Snaga ima ob tem še dodatne stroške, ker tatovi med vlomom v zabojnike poškodujejo ključavnice. Poleg tega pa kraje ogrožajo tudi uresničevanje evropske direktive, ki od držav članic zahteva, da do leta 2020 reciklirajo vsaj 50 odstotkov odpadnega papirja, embalaže in stekla. Ukraden papir namreč ni prištet h količinam ločeno zbranih odpadkov.

Zato so začeli na Snagi pogosteje odvažati papir in po nepredvidljivem urniku ter zabojnike zaklepati.