Romney je v nedeljo med drugim obiskal kubansko restavracijo v predmestju Miamija in doživel navdušen sprejem volivcev, ki jih zanima predvsem okrevanje gospodarstva in ustvarjanje novih delovnih mest.

"Vsako leto vidimo isto"

Prireditev so obiskali večinoma Američani kubanskega rodu, ki so sicer že obupali nad obljubami republikanskih predsedniških kandidatov o zamenjavi režima v Havani, a ostajajo zvesti stranki, ki je do nekdanjega voditelja Kube Fidela Castra najbolj ostra. Tokrat jih ta tema ne zanima toliko kot gospodarske težave ZDA, pri čemer krivde zanje ne valijo toliko na predsednika Obamo. Mu pa zamerijo, da v zadnjih treh letih ni uspel izboljšati položaja.

"Ne bi smel posploševati, ampak vsako leto vidimo isto. Republikanci zlorabljajo glasove kubanskih Američanov že zadnjih 53 let. Govorijo, kar mislijo, da želimo slišati. Imamo že nekaj zveznih kongresnikov in senatorja v Washingtonu, a še nihče ni ukrenil nič resnega proti Castru," je dejal ostareli Rolando Martinez pred restavracijo "Caffe Versailles" v Miamiju, kjer se od 70. let prejšnjega stoletja zbirajo kubanski izseljenci.

Martinez je bil v 60. letih prejšnjega stoletja aktiven član uporniškega gibanja proti Castru s podporo ZDA, nekateri pripadniki teorije zarote pa ga dolžijo celo udeležbe v atentatu na nekdanjega predsednika ZDA Johna F. Kennedyja. To ni dokazano, je pa dokazano, da je bil Martinez eden od peterice t.i. "vodovodarjev", ki so leta 1972 po naročilu predsednika ZDA Richarda Nixona vlomili na sedež demokratske stranke v kompleksu Watergate v Washingtonu. Nixon je zaradi te afere odstopil, Martinez pa je odslužil zaporno kazen.

Kubanci preveč "politizirajo"

Za Martineza in več kot milijon kubanskih Američanov s Floride je danes najpomembnejše gospodarstvo. Ob trditvah Romneyja in njegovega protikandidata, nekdanjega predsednika predstavniškega doma Newta Gingricha, da bosta v primeru izvolitve za predsednika odstranila sedanji režim v Havani, pa se le nasmehnejo.

V restavracijo Caffe Versailles prihajajo tudi drugi Latinoameričani. V Ekvadorju rojeni 75-letni Roy Rondon je dejal, da Kubanci preveč "politizirajo", opozoril pa je tudi, da Kubanci niso več tako pomembni kot nekoč.

Namestnik dekana Univerze Miami Andy Gomez pojasnjuje, so volivci latinskoameriškega rodu na Floridi razdeljeni približno na polovico. Od leta 2008 je po podatkih raziskovalnega centra Pew na Floridi 13,1 odstotka registriranih volivcev latinskoameriškega rodu. Od tistih z volilno pravico je med floridskimi Latinoameričani 32 odstotkov Kubancev, 28 odstotkov Portoričanov in devet odstotkov Mehičanov.

Kubanski Američani so bili do leta 2008 najpomembnejši glas latinskoameriške skupnosti, pri čemer je bila skupnost večinoma republikanska. Danes pa med kubanskimi Američani prevladujejo demokrati. Več kot pol milijona jih je namreč demokratov, nekaj manj kot pol milijona pa republikancev. Tretjih pol milijona je neodvisnih.

Med Latinoameričani še vedno vodi Obama

Od vseh volivcev latinskoameriškega rodu na Floridi jih ima po zadnji anketi televizije Univision 60 odstotkov pozitivno mnenje o Obami, 40 odstotkov jih ima pozitivno mnenje o Romneyju, 33 odstotkov pa o Gingrichu. Okoli 26 odstotkov jih pozitivno vidi kongresnika iz Teksasa Rona Paula, 22 odstotkov pa nekdanjega senatorja iz Pensilvanije Ricka Santoruma, ki še vztrajata v republikanski tekmi, čeprav jima ankete ne obetajo dobrega rezultata na Floridi niti na kasnejših volitvah drugod po ZDA.

Ankete trenutno spet kažejo na gladko zmago Romneyja, čeprav je Gingrich, ki mu je uspelo zmagati v Južni Karolini, konec tedna dobil podporo nekdanjega kandidata, poslovneža iz Georgie Hermana Caina. Romney je v nedeljskih nastopih Gingricha komajda omenil. Kritiziral ga je, da je bil predolgo v Washingtonu, pa tudi zaradi dela za državno hipotekarno banko Freddie Mac, ki je prispevala k zadnji hipotekarni krizi v ZDA.

Največ ostrine je Romney namenil Obami, češ da želi spremeniti ZDA v evropsko socialno državo in živi v sanjski deželi brez stika z realnostjo. Pri nagovoru špansko govorečih volivcev mu je pomagal sin Craig, ki je ob odobravanju zbranih dejal, da oče sicer ne govori špansko, govori pa "jezik ekonomije, blaginje in svobode". Romney se je predstavil kot izkušen poslovnež, ki bo spremenil Washington in stal ob strani ljudstvom, ki si po svetu prizadevajo za svobodo, kot so Iranci, ki naj bi jih Obama pustil na cedilu.