Štiriindvajsetletni Đoković je tako 15 minut do dveh zjutraj po avstralskem času po letih 2008 in 2011 še tretjič osvojil OP Avstralije, skupno pa je to zanj še peti naslov za veliki slam v karieri ter 29. osvojeni turnir.

Nadal, zmagovalec OP Avstralije leta 2009, je pred današnjim dvobojem izgubil zadnjih šest finalov proti Đokoviću; med drugim je klonil tudi lani v finalu Wimbledona, nato pa še v finalu odprtega prvenstva ZDA. Težko pričakovani "spopad" teniških velikanov je nekoliko bolje začel Đoković. A tudi Nadal se je kmalu prebudil, dvoboj je bil izenačen do 5:5, v 11. igri uvodnega niza pa je Španec zaigral bolje ter tekmecu odvzel začetni udarec. Nato je serviral za zmago v prvem nizu, si priigral dve zaključni žogici, a je Đoković obe ubranil. V tretje je Nadalu uspelo in po uri ter 20 minutah igre se je lahko veselil dobljenega niza (7:5).

V drugem nizu se je najboljši igralec sveta uspešno pobral, se razigral in hitro povedel s 4:1. Tekmeca sta držala začetni udarec, tako da je Đoković pri 5:3 nato v deveti igri serviral za niz, si priigral dve zaključni žogi, a je Nadal obe ubranil ter na koncu dosegel "re-break" in znižal zaostanek za Srbom. A to mu ni veliko pomagalo, saj je v naslednji igri izgubil svoj začetni udarec in drugi niz je s 6:4 po uri in šestih minutah igre pripadel Đokoviću.

Po slabih dveh urah in pol igre sta bila tako najboljša igralca sveta poravnana in sta dvoboj nadaljevala "z ničle". Đokoviću se je odprlo, tako da je povedel s 4:1, nato pa z drugim odvzemom začetnega udarca tretji niz po zgolj 45 minutah odločil v svojo korist (6:2). V četrtem nizu sta se zvezdnika enakovredno merila do 4:4, ko so morali prireditelji po treh urah in 59 minutah igre za nekaj časa prekiniti obračun zaradi dežja, ker so morali pokriti igrišče in ga osušiti. Prekinitev je manj zmotila Đokovića, ki je povedel s 5:4, a Nadal se je skorajda iznenada vrnil kot prerojen. Dvignil je raven svoje igre ter nato dobil podaljšano igro četrtega niza s 7:6 (5) ter vnovič izenačil razmerje moči na igrišču na 2:2.

Odločilni peti niz sta igralca začela 25 minut čez polnoč. Do 2:2 je bilo izenačeno, nato pa je nekaj časa na igrišču Rod Laver Arene kraljeval Nadal, ki je povedel s 4:2. A najboljši igralec sveta je že v naslednji igri vrnil "break" in znižal zaostanek na 3:4 ter se s 4:4 spet vrnil v igro. V deveti igri si je že priigral priložnost za odvzem servisa Nadalu, a se je ta uspešno ubranil in povedel s 5:4. Đoković je izenačil in v naslednji igri odvzel Nadalu začetni udarec.

A ni bilo še konec. V 12. igri, ko je serviral za zmago, je srbski igralec pri 30:15 napravil napako na mreži, dopustil izenačenje, nato pa je Nadal prišel do žoge za "break". Vendar je Đoković v naslednji potezi izenačil ter si nato priigral zaključno žogo, ki jo je z "winnerjem" tudi izkoristil in po skoraj šestih urah igre postal peti igralec v zgodovini, ki je osvojil tri turnirje za veliki slam zapored - Wimbledon, OP ZDA in OP Avstralije.

"Najprej čestitke Novaku, hvala moji ekipi in vsem, ki mi pomagajo. Začeti sezono s finalom na odprtem prvenstvu Avstralije, odigrati pet nizov proti Novaku, je zame kljub porazu fantastičen uvod v sezono," je po koncu epskega dvoboja teniških velikanov dejal Nadal in dodal: "Nikoli v življenju ne bom pozabil tega dvoboja. Čeprav sem izgubil, ga bom ohranil v lepem spominu."

Tudi Đoković, ki je lahko zmagoslavno v zrak dvignil trofejo, je najprej čestital tekmecu: "Danes sva z Rafo spisala zgodovino in iskrene čestitke! Škoda, da na koncu ne moreta zmagati dva. Upam, da bova letos odigrala še veliko finalov," je dejal srbski šampion.