V Pozitivni Sloveniji bodo, kot je včeraj tik pred omenjenim podpisom ponovil Zoran Janković, v soboto glasovali po svoji vesti, sam pa bo glasoval proti Janši. Janković meni, da je prav, da ima prvak SDS kot drugouvrščeni, torej »kot »viceprvak«, možnost sestaviti vlado, in če mu bo to v soboto tudi uspelo, bo Pozitivna Slovenija po njegovih besedah konstruktivna opozicija, ne bo »nagajala« in bo podprla vse reforme v dobro države.

Pahor pisal prvakom koalicijskih strank

Tudi socialni demokrati na sobotnem glasovanju Janše ne bodo podprli in prav tako napovedujejo konstruktivno sodelovanje pri pomembnih projektih. »Po politični presoji smo se odločili delovati v korist države in njenih ljudi kot izkušena in državotvorna opozicija,« je tako predsednikom strank najverjetnejše koalicije na povabilo, da se jim pridružijo, včeraj odgovoril prvak SD Borut Pahor. Odločitev pa utemeljil z besedami, da Janševa koalicija uživa dovolj veliko politično podporo v parlamentu in da sodelovanje ene stranke več v njej tako glede kakovosti dela vlade kot pri uspehih reformne politike države ne bi prinašalo nobene posebne dodane vrednosti.

Pri odločitvi SD za opozicijo so upoštevali tudi pomembne vrednostne in programske razlike med strankami v bodoči koaliciji in SD. Pahor v pismu, ki ga je naslovil na podpisnike koalicijske pogodbe, zagotavlja, da bodo vladi kritično gledali pod prste, pri velikih projektih bodo z njo po potrebi sodelovali, ne bodo ji nagajali, temveč jo bodo raje spodbujali. »Hkrati pa bomo socialni demokrati predstavljali politično alternativo.«

Ocenil je tudi, da je po neuspešnem kandidiranju Zorana Jankovića popolnoma demokratično in legitimno, da se oblikuje politična alternativa. Ne drži namreč razumevanje dela javnosti, da je relativni zmagovalec volitev tudi že bodoči predsednik vlade, temveč temu praviloma pripada le pravica, da prvi poskusi oblikovati večino v parlamentu. Ob tem je Pahor izrazil zadovoljstvo, da je Slovenija le korak do oblikovanja nove vlade. »To je z vidika državnih interesov Slovenije prvorazrednega pomena, pa naj se z vašo politiko strinjamo ali ne.« Po navedbah predsednika SD nastajajoča vlada sicer ni bila niti prva niti druga politična izbira njihove stranke. »Vendar bo, če bo izvoljena, Vlada Republike Slovenije in bo zavezana delovati v prid vsem ljudem. V tem smislu bo vlada vseh nas. Glede te prisege vas bomo močno držali za besedo,« je napovedal Pahor.

Janković se strinja tako s Pahorjem kot s Türkom

Janković je na vprašanje, komu da prav – predsedniku republike Danilu Türku, ki Janše ni predlagal za mandatarja, ker ta po njegovem mnenju zaradi kazenskega postopka nima polne legitimnosti, ali Pahorju, ki meni, da je Janševa pravica do kandidature demokratična in legitimna – odvrnil, da imata prav oba. Türk zaradi razlogov, ki jih je navedel in ki bi veljali tudi zanj, če bi ga bremenila pravnomočna obtožnica ali obtožni predlog, Pahor pa tudi, saj so poslanci zbrali dovolj glasov in predlagali svojega kandidata.
Nesojeni mandatar je sicer kritičen do ukrepov najverjetnejše bodoče vlade. Strinja se, da je treba varčevati, kot so to napovedali v verjetni koaliciji, vendar bo treba prav tako investirati v ključne projekte za razvoj in delovna mesta. Za uravnotežen proračun pa bo po njegovem prepričanju na koncu treba dvigniti davek na dodano vrednost, kar je napovedoval pred volitvami.

Tega, da mu kot prvemu ni uspelo sestaviti vlade, Janković ne vidi kot poraz. »Program je dober, očitno nekaterim nisem všeč jaz z imenom in priimkom,« je poudaril. Za zdaj ostaja poslanec, do kdaj in kaj bo delal po tem, pa se »sam pri sebi« še ni dokončno odločil. Kot je že večkrat ponovil, se vidi v izvršilni funkciji. Se bo pa v prihodnje v večji meri ukvarjal s stranko: danes ta šteje 1300 članov, ob koncu leta pa naj bi jih imela že 30.000.