Deklaracija izpostavlja, da je vstop Hrvaške v EU, predviden za 1. julij 2013, strateški nacionalni interes države. Poudarja pa tudi vlogo državljanov kot ključnih akterjev v pridružitvenem procesu ter pri sprejemanju končne odločitev o članstvu na nedeljskem referendumu.

Dokument izraža trdno opredelitev hrvaškega parlamenta, da si bo Hrvaška s članstvom v EU zagotovila stabilno finančno in makroekonomsko okolje ter stabilen in učinkovit pravni sistem, kar bo prispevalo k nadaljnjem razvoju hrvaškega gospodarstva, industrije in kmetijstva.

Z deklaracijo so poleg tega potrdili opredelitev za nadaljevanje reform, ki so življenjskega pomena za Hrvaško ter so temelj delovanja pravne države, socialne varnosti in blaginje vseh državljanov kakor tudi predpogoj gospodarskega razvoja, je poročala hrvaška tiskovna agencija Hina.

Obenem so še izpostavili mir kot vrednoto, na kateri temelji evropski prostor, in potrebo po razvoju dobrososedskih odnosov. Hrvaški parlament pa je z deklaracijo poudaril tudi opredelitev za mirno reševanje vseh odprtih vprašanj na podlagi vzajemnega spoštovanja.

Poslanci so sprejeli deklaracijo po večurni razpravi o članstvu Hrvaške v EU, v kateri so vse parlamentarne stranke podprle članstvo v povezavi, razen skrajne desničarske Hrvaške stranke prava dr. Ante Starčević (HSP), ki ima le eno poslanko v saboru.

Potem ko je Hrvaška 9. decembra lani podpisala pristopno pogodbo z EU, bodo državljani v nedeljo na referendumu odločali o pridružitvi povezavi. Po poročanju Nove TV zadnja javnomnenjska raziskava kaže, da naj bi hrvaški vstop v unijo podprlo 60 odstotkov volivcev, proti naj bi jih bilo 31 odstotkov, medtem ko je devet odstotkov zadržanih.

Referenduma naj bi se udeležilo 60 odstotkov volivcev, je še potrdila raziskava agencije Ipsos Puls, ki so je izvedli v zadnjih 20 dnevih na vzorcu tisoč anketirancev v različnih delih Hrvaške.