Na Orbana so včeraj z levice res letele ostre kritike z opozorili, da so težave Madžarske večje od posameznih spornih členov v zakonih, ki jih je omenila evropska komisija. "Odpravljate se po poti (venezuelskega predsednika Huga) Chaveza, (kubanskega voditelja Fidela) Castra in drugih avtoritarnih in totalitarnih režimov," mu je dejal Daniel Cohn-Bendit, sopredsednik Skupine zelenih/Evropske svobodne zveze. Hannes Swoboda, novi voditelj socialistov in demokratov, pa je dejal, da Hrvaški nikoli ne bi dovolili vstopiti v Evropsko unijo, če bi imela vlado, kakršna je Orbanova, in dodal, da so se na preizkušnji znašle temeljne evropske vrednote.

Očitki z desne o ideološkem cirkusu

Orban je očitke zavrnil z besedami, da sicer res poteka "rekonstrukcija Madžarske velikanskih razsežnosti", a na temelju evropskih vrednot in temeljnih dokumentov in listin. Dejal je, da je vprašanja, na katera je opozorila evropska komisija, mogoče zlahka in hitro rešiti, verjetno že kar prihodnji torek, ko se bo Orban sestal s predsednikom evropske komisije Josejem Mauelom Barrosom. Na večerni tiskovni konferenci je bil Orban tudi manj oster od svojega tiskovnega predstavnika, a je ponovil, da nanj že dolga leta letijo napadi z levice iz vedno enih in istih naslovov.

Madžarskega premierja, ki je tudi eden podpredsednikov Evropske ljudske stranke (EPP), je v bran vzela desnica v parlamentu. Nemec Bernd Posselt iz EPP je dejal, da ima Madžarska eno najboljših manjšinskih zaščit. Predsedniku skupine liberalcev Guyu Verhofstdatu, ki je omenjal tudi možnost postopka za odvzem glasovalnih pravic Madžarski v Evropski uniji, pa je očital, da "zganja ideološki cirkus".

Barroso: Pokažite, da ste odkrito zavezani demokraciji

Jedro kritike evropske komisije leti na tri področja. Madžarski vladi očitajo, da na novo sprejeta zakonodaja lahko ogrozi neodvisnost centralne banke in agencije za nadzor varstva podatkov, sporna pa so tudi določila o znižanju starostne meje za upokojitev sodnikov. Včeraj so v Bruslju Madžarsko opozorili še na spoštovanje medijske svobode. V parlamentu je govoril tudi Barroso, ki je dejal, naj madžarska vlada poleg sprememb spornih zakonov tudi "odkrito pokaže svojo zavezanost demokraciji, politično kulturo, odnos do opozicije in civilne družbe". Evropska komisija je Madžarski za spremembe spornih zakonov sicer dala mesec dni časa (pol manj, kot je običajno).

Orban je še pred začetkom včerajšnjega zasedanja evropskega parlamenta Barrosu poslal pismo, v katerem je prav tako napovedal, da lahko spremembe spornih zakonov dosežejo zelo hitro. Včeraj je tudi dejal, da trditve o spornosti lani sprejete madžarske ustave ne držijo in da je komisija opozorila le na dve prehodni odločbi, sprejeti ta mesec.