Kot je povedal tiskovni predstavnik vlade v Londonu, so govorili o strategiji vlade in "sposobnosti hitrega odziva" na vsakršne dogodke, do katerih bi utegnilo priti v luči prihajajoče 30. obletnice konflikta, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Britanski premier David Cameron je na srečanju sicer opozoril, da je Argentina v odnosu do prebivalcev Falklandov ubrala kolonialističen pristop, ter ocenil, da je treba podpreti pravico tamkajšnjih prebivalcev do samoodločbe. "To, kar zadnje časi govori Argentina, je dejansko bolj podobno kolonializmu. Ljudje si želijo ostati Britanci, medtem ko argentinska stran želi nekaj drugega," je dejal.

Po Cameronovih besedah je za britansko stran zato pomembno, da z junijskimi slovesnostmi obeležijo falklandski konflikt. S tem naj bi namreč Argentini poslali jasno sporočilo, da bo London še naprej branil pravico prebivalcev Falklandov do samoodločbe.

Stališče britanskega premiera je že sprožilo oster odziv argentinske strani. "To se mi zdi popolnoma žaljivo, še posebej če pride s strani britanske vlade," je izjavil argentinski notranji minister Florencio Randazzo. Izrazil je upanje, da bo London sprejel resolucijo Združenih narodov in pristopil k pogajanjem o suverenosti Falkandskih otokov.

Novega zaostrovanja se je minuli teden dotaknil tudi generalni sekretar Organizacije ameriških držav (OAS) Jose Miguel Insulza. Kot je dejal, ne more razumeti vztrajanja Velike Britanije, da pošilja ladje pod falklandsko zastavo, ko pa bi jih lahko brez težav poslala pod britansko, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Velika Britanija in Argentina sta v sporu zaradi otokov v južnem Atlantiku, ki so pod britansko upravo, a jih zase zahteva Argentina, od katere so oddaljeni 450 kilometrov. Državi sta se zaradi otokov leta 1982 celo zapletli v vojno, v kateri je umrlo 649 argentinskih in 255 britanskih vojakov. Čeprav je bila Argentina v omenjeni vojni poražena, pa si še vedno prizadeva za suverenost nad otočjem, ki ga je Velika Britanija zasedla leta 1833.

Diplomatsko prerekanje se je zaostrilo po letu 2010, ko je London odobril raziskave na območju Falklandskih otokov, kjer naj bi bila nahajališča nafte. Argentina se je že tedaj med drugim odločila za poostren nadzor nad ladjami, ki plujejo na te otoke.