Novi madžarski zakon o centralni banki namreč po mnenju komisije posega v neodvisnost banke, saj omogoča vpliv vlade na monetarni svet centralne banke, omejuje možnost banke za vodenje zaupnih razprav in uvaja nezakonito shemo osebnih prejemkov guvernerja. Neodvisnost madžarske centralne banke, ki jo terjajo pravila EU, je pomembna za stabilnost celotne EU, saj je madžarska centralna banka del Evropskega sistema centralnih bank, njen guverner pa ima sedež v razširjenem svetu Evropske centralne banke.

Komisijo moti tudi to, da bo po novi madžarski zakonodaji 274 sodnikov, vključno s sodniki vrhovnega sodišča, prisilno upokojenih, kar je v nasprotju s predpisi EU. Nova madžarska pravila namreč obvezno upokojitveno starost sodnikov znižujejo s 70 na 62 let. Poleg tega komisija opozarja na to, da je z novimi zakoni madžarska vlada dobila dodatna pooblastila nad agencijo za varstvo podatkov, kar je prav tako v nasprotju s pogodbami EU. Pravila EU namreč zahtevajo neodvisnost nacionalnih organov za varstvo podatkov.

Dodatne informacije o neodvisnosti sodstva

Poleg tega je komisija od Budimpešte zahtevala, da ji pošlje dodatne informacije o neodvisnosti sodstva. Vse te ukrepe je Bruselj sprejel na podlagi temeljite pravne analize sprememb ustave in novih zakonov na Madžarskem, ki so začeli veljati z novim letom. V komisiji so upali, da bodo madžarske oblasti po več opozorilih iz Bruslja svojo zakonodajo ustrezno spremenile, tako da bo v skladu s pravnim redom EU. "Vendar se to doslej ni zgodilo, zato smo se odločili za sprožitev pravnih postopkov," so poudarili.

"Ne želimo niti sence dvoma več glede spoštovanja demokratičnih načel in vrednot v tej državi," je dejal šef komisije. Ob tem je napovedal, da bo madžarski premier Viktor Orban prihodnji torek obiskal Bruselj s ciljem podrobnejše razprave o skrbeh komisije. Pravni postopki zaradi kršenja evropske zakonodaje se začnejo s prvim uradnim opominom. Če država ne upošteva opozoril, sledi drugi opomin. Če tudi ta ne zaleže, lahko komisija primer predloži Sodišču EU, ki lahko v skrajnem primeru kršiteljici naloži visoko finančno kazen.

Največ mesec dni časa za ustrezen odziv

Komisija je proti Madžarski uvedla pospešene pravne postopke, kar pomeni, da ima država največ mesec dni časa, da se na opomine ustrezno odzove, medtem ko je običajni rok za odziv na opomin dva meseca. V Bruslju sicer upajo, da se bo Budimpešta odzvala še prej kot v enem mesecu. Danes sprejete odločitve izražajo odločenost komisije, da zagotovi dosledno spoštovanje pravnega reda EU "v črki in duhu" ter da v vseh članicah unije obstaja stabilno pravno okolje, so še pojasnili v Bruslju.

Desnosredinska Orbanova vlada, ki ima v madžarskem parlamentu dvotretjinsko večino, je 1. januarja uveljavila spremembe ustave in niz posebnih zakonov, ki med drugim prinašajo omenjene novosti, sporne z vidika spoštovanja evropske zakonodaje. V Bruslju so pred dnevi povedali, da so najbolj zaskrbljeni nad tem, da bodo nova pravila ogrozila neodvisnost madžarske centralne banke. Ta je sicer tudi pogoj za evropsko finančno pomoč, za katero je konec lanskega leta zaprosila Budimpešta.

Madžarska pripravljena na pogovore s Komisijo

Madžarska se je pripravljena pogovarjati z Evropsko komisijo, je novinarjem v Evropskem parlamentu v Strasbourgu povedal madžarski državni sekretar Zoltan Kovacs. Zatrdil je, da bo Madžarska spremenila nekatere zakone, če se bo izkazalo, da je to potrebno. Po njegovih besedah sicer Evropsko komisijo motijo le pravne in tehnične zadeve, ni pa spora glede temeljnih vrednot.

Dejal je še, da je vlada v Budimpešti prepričana, da bo s komisijo dosegla dogovor.  Kovacs je še dejal, da gre za politični pritisk na Orbanovo vlado na madžarski in evropski ravni. Na vprašanje, zakaj premier prihaja v Evropski parlament, je Kovacs danes odvrnil, da bo Orban pojasnil svoje stališče.