Z 85 glasovi za Santoruma in 29 glasovi za Newta Gingricha, nekdanjega vodjo predstavniškega doma, je konklave cerkve, ki je prepričana v povratek Jezusa na Zemljo, podprla najbolj konzervativnega kandidata med tekmeci. Z njim naj bi konzervativna cerkev v pohodu na Belo hišo zaustavila politično preveč zmernega Mitta Romneya.

Novica je prišla malo prepozno

"Izbrali so me, ker sem tudi v preteklosti vselej odločno in vztrajno zagovarjal konservativna stališča," je v soboto po novici iz Teksasa izžareval Rick Santorum. Ankete javnega mnenja v Južni Karolini kandidata evangeličanov uvrščajo na tretje mesto.

Toda odločitev evangeličanov, ki so se zbrali na ranču družine Pressler v bližini Houstona, je v Južno Karolino prispela z zamudo. Če bi se vplivna evangeličanska cerkev, ki je leta 2000 botrovala izvolitvi Georgea W. Busha, odločila takrat, ko prednost Mitta Romneya še ni bila velika, bi kandidat Santorum imel nekoliko več možnosti, menijo opazovalci.

Toda tako kot vsa republikanska stranka so tudi evangeličani tokrat nihali do zadnjega trenutka. Poznavalci trdijo, da je razlog temu upadajoča notranja kohezivnost cerkve, ki je še pred štirimi leti enotna podpirala Mika Huckabeeja. Toda ne glede na zdajšnjo politično neenotnost in neodločenost so evangeličani v pričakovanju iminentnega prihoda Boga in odrešenika na Zemljo pretekli konec tedna morali strniti svoja stališča. Najprej zato, ker Romney ni dovolj prepričljiv borec proti splavu, zaradi njegove nejasne opredeljenosti do istospolnih porok in ne dovolj konzervativne fiskalne politike.

Strah pred Jezusovim maščevanjem

Toda veliko evangeličanov Romneyu nasprotuje tudi zaradi teoloških razhajanj. Mormonska vera po prepričanju evangeličanov ni krščanska vera. "Mormoni brišejo razmejitev med Bogom, Jezusom in človekom," svoje nasprotovanje utemeljuje Richard J. Mouw, vodja teološkega seminarja evangeličanske šole v Pasadeni v Kaliforniji. "Kristjani in judje na osnovi starega testamenta soglašajo, da je bog Bog in da ljudje nismo božanstva. Med stvarnikom in ustvarjenim je nerazrešljiv ontološki prepad. Vsako versko stališče, ki hoče ta prepad zapolniti, ne more biti krščansko," pojasnjuje Mouw.

Evangeličane skrbi, da bo izvolitev Mitta Romenya posredno vplivala na profilacijo mormonske, se pravi nekrščanske vere in da bo zato Jezusovo maščevanje še strašnejše. Bolj kot prepričanje o zmagi lastnega kandidata oziroma o političnem projektu so se evangeličani na ranču v Teksasu pretekli konec tedna izrekli za zvestobo stvarniku oziroma skušali pred maščevanjem Kristusa rešiti svoje duše.

Pomembna, a ne odločilna podpora

Hkrati pa iz Teksasa ni prišla zahteva, da naj se Gingrich in Rick Perry, preostala dva kandidata na rešetu, umakneta iz tekme. Rick Tyler, ki vodi Gingrichev Super PAC (Political Action Committe), meni, da ima odločitev evangeličanskih voditeljev približno podobno težo kot slamnato glasovanje. "Santorum je med evangeličani dobro zapisan zaradi njegovih konservativnih stališč, nima pa nikakršne možnosti, da bi zmagal proti Romneyju, kaj šele proti Obami," je pojasnil vodja Super PAC, ki je z negativnimi oglasi v Južni Karolini lansiral frontalni napad na Romneyja.

Nekdanjega guvernerja Massachusettsa so tudi preostali republikanski tekmeci razglasili za jastreba kapitalizma. Toda, ker Romney objektivno gledano v tekmi proti Obami ostaja edini možni kandidat republikancev, se je napadov nanj ustrašilo tudi vodstvo stare dobre stranke.

Nacionalni odbor republikanske stranke (RNC), ki se je pretekli četrtek sestal v New Orleansu, je namreč vse kandidate pozval, naj pozabijo na medsebojne razlike in naj združijo glas v boju proti predsedniku Obami. Vodstvo stranke namreč skrbi, da bo prednost, ki jo imajo republikanci zaradi slabega gospodarske stanja v deželi, izhlapela v medsebojnem obračunavanju kandidatov. Kljub pozivom k enotnosti se vodstvo republikanske stranke ni opredelilo za enega ali drugega kandidata.