Dejan Turk, predsednik Združenja Manager:

To je avtogol. Politika premalo resno razume svoj vpliv na šibitev gospodarstva. Združenje Manager je z veliko optimizma pripravilo Zavezo za uspešno prihodnost 15/2020, da bi prispevalo k boljšim razmeram, vendar gospodarstvo brez podpore tistih, ki oblikujejo razmere, v katerih podjetja poslujejo, Slovenije ne more povleči navzgor. Preveč sistemskih težav in ovir se je nabralo, ki jih mora razrešiti razumna politika v simbiozi s stroko. Če potegnem primerjavo s predvčerajšnjim delom poslank in poslancev in, denimo, zaposlenih v gospodarstvu, se ne morem izogniti ugotovitvi, da zaposleni, ki ne opravijo svoje naloge samo zato, da se ne bi slučajno zmotili, v podjetju ne bi dolgo obstali. Neopravljanje dela je celo zakonski razlog za prekinitev delovnega razmerja. V tem smislu bi bilo tudi v razumevanje nalog in obveznosti poslancev dobro vnesti več odgovornosti, tudi osebne. Hrvati so sestavili vlado v 14 dneh po volitvah, nam je morda ne bo uspelo niti v dveh mesecih. Od politike je neodgovorno, da dopušča, da ideološka in osebnostna razhajanja povečujejo politično, s tem pa tudi gospodarsko tveganje. Tveganje ima namreč svojo ceno, kar smo zelo konkretno občutili s padcem bonitetne ocene Slovenije in naraščanjem obrestnih mer, po katerih si izposojamo denar. Slovenska politika postaja predraga. Sprašujem se, kaj se mora zgoditi, da se zresni in postane državotvorna.

Bogomir Strašek, direktor KLS Ljubno, zlate gazele 2011:

To je negativno sporočilo za tujino. Že tako se nam posmehujejo. To za nas, ki delamo posle v glavnem s tujimi kupci, ni dobro. Saj istočasno znižuje naš, torej ugled KLS. Skrbi me, da hočejo strankarski veljaki s političnimi inovacijami izigrati voljo nas, volilcev, ki smo jasno povedali, da hočemo spremembe, da hočemo nove ljudi, ki bodo vodili vlado. Ne razumejo ali pa jim je vseeno, v kako težki gospodarski in finančni situaciji je Slovenija. Potrebujemo operativno naravnano vlado. In to takoj! Ta mora imeti pragmatičen pristop in mora nemudoma:

mobilizirati vse subjektivne sile v državi s ciljem učinkovitega spopadanja s problemom gospodarske učinkovitosti države,

sprejeti vse možne ukrepe za varčevanje in občutno zmanjšanje porabe davkoplačevalskega denarja,

sprejeti vse potrebne spremembe zakonov in prakse, in ukrepati s ciljem bistvenega povečanja konkurenčnosti in gospodarske rasti.

Milan Lukić, prokurist Lumarja, zlate gazele 2009:

Nad politiki sem že zdavnaj obupal, saj je jasno, da zaradi lastnih interesov niso sposobni sprejemati odločitev v korist države. Politiki se ne zavedajo, kako tesno sta povezana ugled države in gospodarski rezultati. Da je to res, nas vsake toliko časa spomnijo bonitetne hiše z znižanjem bonitetne ocene, kar se posledično odraža v vedno manjšem zaupanju do naših podjetij v tujini. Zaradi hude svetovne krize je tudi sicer težko najti kupce, zaradi slabega ugleda države pa še toliko težje. Beležimo že prve primere, ko nam kupci že kar odkrito rečejo, da pričakujejo bistveno znižanje cene zaradi rizikov, ki jih prinaša poslovanje s podjetjem iz države s slabo bonitetno oceno.

Jože Colarič, predsednik uprave in generalni direktor Krke, zlate gazele 2010:

Pričakujemo, da bo prišlo do imenovanja vlade čim prej, da bo ta lahko začela potrebne reforme in dejavnosti, s katerimi bo zagotavljala boljšo konkurenčnost slovenskega gospodarstva in napredovanje ključnih področij razvoja Slovenije nasploh. Sicer pa sedanje neimenovanje vlade kratkoročno nima vpliva na delovanje Krke.

Matjaž Čadež, predsednik upravnega odbora Halcoma, zlate gazele 2003 in najboljšega zaposlovalca Zlate niti 2007:

V demokraciji je popolnoma normalno, da se moramo dogovarjati, da bi na koncu prišli do rešitve, ki je sprejemljiva za veliko večino. Nobena rešitev pa ni sprejemljiva za vse. Nikakor ne menim, da trenutno politično stanje vpliva na ugled Slovenije v tujini. V Sloveniji še vedno preveč razmišljamo o eni sami možni rešitvi: ena stranka leve strani o tem, da je le njihova opcija tista, ki bo rešila Slovenijo, in ena stranka desne strani, ki pravi, da je le njihova opcija ključ za vse probleme.

Zato se sam stalno zavzemam za to, da se povezujemo in ne izključujemo. Nova vlada mora imeti veliko večino, po možnosti 60 glasov, da bo lahko izpeljala reforme.

Pobuda za tehnično vlado oziroma vlado narodne enotnosti je bila meni zelo blizu, saj bi na ta način okoli sredinskih strank povezali tako leve kot desne stranke, ki si želijo demokratično Slovenijo brez izključevanj, pri čemer bi sam glasoval za neodvisnega in strokovno podkovanega mandatarja, kot sta jih že sprejela na primer Grčija in Italija. 

Pogovori z menedžerji v celoti so na

http://gazela.dnevnik.si

.