Malinconico je po včerajšnjem srečanju s premierjem Montijem odstopil, kot razlog pa navedel občutek odgovornosti do vlade in hkrati zanikal kakršno koli zagotavljanje poslov komur koli. Zagotovil je tudi, da ni vedel, da mu je počitnice plačal Piscicelli. Slednji je v preiskavi zaradi suma, da je do poslov pri obnovi v potresu porušene L'Aquile prišel na račun podkupovanja politikov in javnih uslužbencev.

Ko je Malinconico skušal aranžma plačati, so mu v hotelu pojasnili, da je deloma že poplačan, niso pa mu povedali, kdo je račun plačal, je pojasnil italijanski javnosti. A škoda je že storjena. Čeprav je Malinconico odstopil - po ocenah nekaterih komentatorjev bi ga moral Monti odsloviti hitreje -, bo afera zagotovo pustila sledi na Montijevi vladi, ki je med svoje prednostne naloge uvrstila prav boj proti takšnim povezavam politike in gospodarstva. Sploh ker sta bila po besedah Piscicellija z Malinconicom "na ti".

Afera za Montijevo vlado prihaja ob nepravem času tudi zato, ker prav v teh dneh potekajo pogovori s socialnimi partnerji o reformi trga dela in ker namerava še ta mesec z vladnim dekretom uzakoniti liberalizacijo vrste sektorjev, ki omejujejo konkurenčnost gospodarstva. Na tapeti so taksisti, ki jim zaradi omejenega števila pregrešno dragih licenc, ki na sivem trgu stanejo tudi do 300.000 evrov, nihče ne more do živega, farmacevti, ki ljubosumno branijo izključno pravico do prodaje vseh zdravil z receptom ali brez, energetski sektor, železnice, notarji in odvetniki, ki jih zakonodaja ščiti s postavljanjem najnižjih tarif.

Zaposleni v teh sektorjih že napovedujejo proteste, kot običajno pa so najglasnejši taksisti, ki so za soboto že napovedali velik shod v Rimu. Kakršno koli znižanje vstopnih stroškov v panogo bi jih namreč prisililo v znižanje cen in izboljšanje storitev, ki med turisti veljajo za ene najslabših med vsemi evropskimi prestolnicami.