"Zelo verjetno bodo v ospredju prve polovice letošnjega leta družinski zakonik in posledice referendumske odločitve o njem," je Čebašek-Travnikova dejala v izjavi po današnjem neformalnem srečanju z novinarji.

Opozorila je, da varuh človekovih pravic ne more aktivno sodelovati v kampanji pred referendumom. "Lahko pa seznanjamo ljudi s pravicami," je dejala. Glede na to bodo pripravili okroglo mizo o zakoniku, na kateri bi soočili mnenja tako njegovih zagovornikov kot nasprotnikov. "Potrudili se bomo, da bo izbira sogovornikov neaktivistična," je dejala.

"Če zakonik ne bo uveljavljen, bomo morali narediti načrt, kako uveljaviti pravice, ki jih zakonik vsebuje in za katere sem si kot varuhinja več let prizadevala," je poudarila.

Drugo področje, na katerega se bo osredotočila v letošnjem letu, bo problematika sovražnega govora, je napovedala. Skupaj s sodelavci si bo prizadevala, da bi se "pojmi tudi pravno res dobro razčistili" in da bi se potem ustrezno spremenila zakonodaja, pravi.

Med posamičnimi projekti pa je izpostavila prizadevanje, da bi prišli do zakona o zagovorniku otrokovih pravic. Pri varuhu že poteka projekt Zagovornik - glas otroka. "Če bi le bilo možno, si želimo, da bi ta projekt razširili tudi z zagovorništvom drugih ranljivih skupin, kot so starejši in invalidi," je povedala.

Za zagovornika - glas otroka je po njenih besedah že kvalificiranih 80 ljudi. Kot je pojasnila, imajo izdelano metodologijo izobraževanja in tudi to, kako se posamezne postopke z otroki vodi.

Čebašek-Travnikovi se šestletni mandat na mestu varuhinje izteče 22. februarja prihodnje leto. Na novinarsko vprašanje glede kandidiranja za vnovičen mandat pa pravi, da bi v primeru, če bi ji bila ponujena možnost podati soglasje h kandidaturi za vnovičen mandat, soglasje najverjetneje dala.

Posle je od svojega predhodnika na ombudsmanskem mestu Matjaža Hanžka prevzela 21. februarja 2007. Dotlej je bila pomočnica strokovnega direktorja Psihiatrične klinike v Ljubljani.