Erjavec je izrazil zadovoljstvo nad koalicijsko pogodbo, ki jo je pripravila Pozitivna Slovenija. Kot je pojasnil, so v pogodbo uspeli vložiti vse tisto, kar jih zanima. Tako so med drugim dosegli, da v letu 2013 pokojnine ne bi padle v morebiten intervencijski zakon. Prav tako so uskladili kompromisni predlog pokojninske reforme, po katerem bi se pokojnine usklajevale 60-odstotno z rastjo plač in 40-odstotno z rastjo življenjskih stroškov. Sprejeli so tudi stališče, da je treba preprečiti zlorabe predčasnega upokojevanja.

"Nekateri se predčasno upokojijo kljub temu, da bi lahko naprej delali, in na takšen način po nepotrebnem obremenjujejo pokojninsko blagajno," je pojasnil. Prav tako so v DeSUS po besedah predsednika stranke uspeli s četrtim dohodninskim razredom. Kot je dejal Erjavec, je DeSUS ves čas zagovarjala stališče, da je treba bolj obremeniti tiste z visokimi plačami. V osnutek koalicijske pogodbe pa so vnesli še subvencioniranje pripravništva za poklice, ki so v gospodarstvu deficitarni.

Dve ministrski mesti in Jankovićev "namig" Erjavcu

Erjavec je pojasnil, da so se dogovorili za dve ministrski mesti za DeSUS. Ker pa je Lista Virant v včeraj napovedala, da v koalicijo, ki bi jo sestavil Zoran Janković, ne namerava, bi bil tudi razrez ministrskih mest kasneje drugačen, je pojasnil. Sklep izvršnega odbora stranke je torej takšen, da naj poslanska skupina DeSUS na glasovanju v sredo podpre Jankovića za mandatarja, "čeprav vemo, da v tem trenutku nima potrebnih glasov", pravi Erjavec. Je pa pojasnil, da se je danes sešel s kandidatom za mandatarja Jankovićem, ki mu je "namignil, da naj bi imel te glasove".

Izvršni odbor pa je razpravljal tudi o možnosti, da Janković ne prejme zadostnega števila glasov. V tem primeru bosta imela predsednik stranke in pogajalska skupina po današnjem sklepu mandat, da se pogajata s potencialnim drugim mandatarjem, je po današnji seji izvršnega odbora še povedal Erjavec. Podporo kandidaturi Jankovića za mandatarja so za zdaj napovedali v Pozitivni Sloveniji, v SD in v DeSUS. Skupaj imajo 44 poslanskih glasov. V preostalih strankah - v SDS, Listi Virant, SLS in NSi - so mu podporo odrekli. Na potezi sta tako poslanca narodne manjšine.

Battelli in Göncz vztrajata, da ne bosta jeziček na tehtnici

Poslanec italijanske narodne skupnosti Roberto Battelli je za STA potrdil, da je bil danes na sestanku v Pozitivni Sloveniji in dejal, da je bil pogovor bolj informativen. Še vedno vztraja tudi pri tem, da s poslancem madžarske skupnosti Laszlom Gönczem ne bosta "jeziček na tehtnici", torej njune podpore Zoranu Jankoviću ni pričakovati. Battelli meni, da bi bilo stanje, ko bi mandatarja oz. vlado potrdili s 46 glasovi, neodgovorno za državo, saj je potreben širši pogovor.

Če pa bi torej nastala situacija, ko bi imele Pozitivna Slovenija, SD in DeSUS na eni strani ter SDS, NSi, SLS in Lista Virant na drugi vsaka po 44 glasov in ne bi izglasovali mandatarja, pa Battelli pravi, da "pa bo 44 proti 44". V tem primeru bo treba najti druge korake, je dejal. Batelli je pojasnil, sta bila z Gönczem danes na sestanku pri predstavnikih Pozitivne Slovenije Janiju Möderndorferju in Romanu Jakiču. Ob tem je še dodal, da pri predsedniku SDS Janezu Janši še nista bila na pogovorih.