Ker ima prvak PS s svojo stranko, SD in DeSUS v parlamentu zagotovljenih 44 glasov, bo imel ključno vlogo petnajstčlanski svet stranke DL, ki bo danes odločal o vstopu v levo- ali desnosredinsko koalicijo. Janković je sicer včeraj v Dražgošah zatrdil, da bi Gregor Virant ostal predsednik DZ, če bi se njegova stranka odločila za sodelovanje v levosredinski vladi.

"Usklajevanja niso več potrebna. Imamo besedilo predloga koalicijske pogodbe s kompromisi oziroma neusklajenimi vprašanji. Takega je deset oziroma dvajset odstotkov besedila. Kar bo v tej pogodbi pisalo, je dovolj, da se lahko odločimo na svetu stranke," je v soboto napovedal podpredsednik DL Janez Šušteršič, medtem ko je predsednik stranke DL Virant brez izjav odhitel na srečanje desnosredinskih strank. Če se bo DL odločila za sodelovanje z drugo največjo parlamentarno stranko, bi prvak SDS Janez Janša skupaj s SLS in NSi zbral 44 glasov, z DeSUS pa 50. Čeprav je predsednik DeSUS Karl Erjavec v soboto sprva napovedal, da se namerava sestati s predstavniki desnosredinskih strank v gostilni v Lukovici, se sestanka na koncu ni udeležil. Svet stranke DeSUS naj bi o vstopu v Jankovićevo koalicijo odločal jutri.

"Kar so pripravile pogajalske skupine, smo med seboj razčistili. Ker pa je prišlo do kompromisov, še ne moremo napovedati, da bodo pogodbo potrdili tudi organi posameznih strank," je po sobotnem šesturnem usklajevanju v prostorih državnega zbora sporočil Janković, ki je med drugim potrdil, da že ima ministrske kandidate, a imen ni razkril. Dvig davka na dodano vrednost, čemur nasprotujejo v DL, naj bi dobil status skrajnega in začasnega ukrepa, v pogodbi pa ostajajo štiriodstotna gospodarska rast do konca mandata, zaveza o zmanjšanju javne porabe za pet odstotkov v letu 2012 ter investicije tretji pomol, tretja razvojna os in TEŠ 6. Prvak PS je med drugim pojasnil, da parafirano besedilo osnutka koalicijske pogodbe predvideva po novem dvanajst ministrstev (sprva enajst), saj so na željo nekaterih strank zdravje in socialo vrnili v svoja resorja. Poročali smo že, da bi Jankovićevo vlado poleg omenjenih resorjev sestavljala še ministrstva za finance, obrambo, notranje zadeve, pravosodje in javno upravo, konkurenčnost in zaposlovanje, izobraževanje in znanost, trajnostni razvoj, kmetijstvo, gozdarstvo in varno hrano, kulturo ter zunanje zadeve. Pogajalska skupina PS naj bi se pred sredinim glasovanjem sestala tudi s poslancema narodnih skupnosti, kar nam je že v petek potrdil poslanec László Göncz, ki si ne želi, da bi bila z Robertom Battellijem pri glasovanju jeziček na tehtnici.