Predsednica sodnega senata Dragica Umek je namreč ocenila, da razpolaga z zadostnimi elementi za razsodbo, ki jo bodo stranke prejele po pošti. Možnost poravnave teoretično sicer še obstaja, saj je sodišče strankam dalo še nekaj dni časa za pripravo stališč glede sprejetih dokaznih predlogov. Sodišče je sicer zavrnilo večino dokaznih predlogov, ki jih je v imenu Luke Koper vložil odvetnik Damijan Gregorc, med temi predlog za zaprtje obravnave pred javnostjo in tri elektronska sporočila ter zaslišanje vpletenih v teh sporočilih, ki naj bi dokazovali, da so nestavkajoči delavci oziroma zunanji izvajalci med časom stavke prejemali grožnje in pozive, naj se ne vrnejo na delo.

Včerajšnja obravnava je bila sicer osredotočena na dva elementa, in sicer vztrajanje sindikata žerjavistov, ki ga zastopa odvetnik Aleksander Lisjak, da Luka Koper nima pravnega interesa za tožbo, ter 61. člen kolektivne pogodbe Luke Koper. Sodišče je namreč zanimalo, ali je uprava Luke Koper spoštovala ta člen, ki določa, da se kolektivni delovni spori pred vložitvijo tožbe rešujejo na arbitražnem svetu in komisiji za posredovanje.

Gregorc je razložil, da se Luka Koper teh določb ni poslužila, saj naj bi se v času stavke pogajali pod predpostavko njene nezakonitosti, in vztrajal pri tem, da je pravni interes vseskozi jasno izkazan. Glede dvomov v obstoj pravnega interesa za ugotovitev nezakonitosti stavke pa Lisjak nasprotno meni, da ga ni več, saj se je uprava v stavkovnem dogovoru ob preklicu stavke zavezala, da ne bo ukrepala zoper stavkajoče delavce. "Torej uprava ne more niti ukrepati, zato bi bila tožbena ugotovitev sama sebi namen, kar pa je pravno nesprejemljivo," razlaga Lisjak.

Gregor Veselko, predsednik uprave Luke Koper, je na naše vprašanje, ali še vedno obstaja možnost poravnave s sindikatom, odgovoril: "Pred nami je zelo težko leto in ravno zaradi tega želimo, da se zadeva reši na miren način, kljub našemu prepričanju, da je bila stavka nezakonita. Naš namen je, da se zadeve pomirijo in da začnemo delati naš osnovni posel, namesto da se dobivamo na sodiščih," zaključuje Veselko.