Goršek je poudaril, da v okviru vsake kriminalistične akcije policija vedno ugotavlja tako finančne transakcije kakor tudi lastništvo nepremičnin, v Sloveniji in tujini. Tako so tudi v povezavi z davčnim uradom in uradom za preprečevanje pranja denarja. Izkupiček od spornih poslov naj bi združba prala prek številnih slamnatih podjetij ter ga vlagala v posle z nepremičninami.

Kot pravi Goršek, so slovenski policisti v tem primeru sodelovali s kolegi iz več držav, prav sedaj pa da potekajo temeljiti pogovori z avstrijskimi policisti. Dejal je, da gre za razvejan primer, ki sega tudi "preko luže". Kot so pojasnili na Generalni policijski upravi (GPU), sodelovanje s tujimi policijami v tem primeru poteka že od leta 2005.

Preiskava v okviru Interpola

Mednarodno policijsko sodelovanje je po navedbah GPU potekalo v okviru Europola, v sodelovanju z varnostnimi organi ZDA pa tudi z neposrednim sodelovanjem med Slovenijo in posameznimi državami EU, ki so bile vključene v preiskavo. Med preiskavo so ugotovili, da so bila kazniva dejanja internetne prodaje nedovoljenih snovi v športu storjena v različnih delih sveta, vendar ne v Sloveniji.

In prav v okviru te preiskave so policisti pred leti kazensko ovadili slovenskega državljana, pri katerem so zasegli 26 kilogramov različnih nedovoljenih snovi v športu, je še dodal Goršek.

Danes teden zaslišanje

Zakonca Karner, osumljena nedovoljene spletne prodaje dopinških preparatov, bosta v zvezi z izročitvijo ZDA pred preiskovalnim sodnikom zaslišana 11. januarja, je danes povedal njun odvetnik Roland Grilc. Po njegovih informacijah Slovenija za nujno izročitev ni zaprosila. Preiskovalni sodnik jima je pripor že odredil.

Dva pogoja za izročitev

Grilc je razložil, da morata biti po avstrijskem pravnem redu za izročitev osumljencev izpolnjena dva pogoja. Prvi pogoj se ugotavlja na osnovi dokumentov, ki jih pošlje država prosilka za izročitev, v tem primeru Združene države Amerike. Dokumenti morajo izkazati utemeljen sum storitve kaznivega dejanja.

Drugi pogoj pa je ta, da je dejanje kaznivo v obeh državah, torej tako v Avstriji kot v ZDA, kar v tem primeru je. Kot je še dodal Grilc, Avstrija ponavadi osumljene in obtožene ZDA izroči, če jih ta zahteva. Karnerjeva sta sicer po Grilčevih besedah prepričana, da pogoja nista izpolnjena.

Slovenska zakonca sta bila do po besedah Grilca že zaslišana pred preiskovalnim sodnikom, ki jima je pojasnil, česa sta osumljena in izročil s tem povezane dokumente. Prav tako jima je preiskovalni sodnik že odredil 14-dnevni pripor z možnostjo podaljšanja.

Zaslužila 38 milijonov

Avstrijska policija domneva, da sta zakonca, 33-letna Alenka in 36-letni Mihael, ki naj bi vodila mrežo preprodajalcev steroidov, z njihovo prodajo prek spleta zaslužila okoli 38 milijonov evrov. Za kako veliko združbo gre, še ni znano, saj preiskava še poteka.

Ob brskanju po spletu se v povezavi s preprodajo omenjenih snovi pojavljata tudi imeni Marjeta Slivnik in Matevž Karner. Publicist Danilo Slivnik je za STA potrdil, da je Alenka Karner njegova nečakinja, njegova sestra pa se imenuje Marjeta Slivnik Hribar. A kot je poudaril, njegova sestra o objavah njenega imena na spletu ne ve nič in vse morebitna namigovanja strogo zavrača.

Matevž je brat aretiranega

Pojasnil je še, da je Matevž Karner brat aretiranega Mihaela in da sta se Alenka in Mihael ukvarjala s prodajo generičnih zdravil ter da je popolnoma jasno, da s preprodajo steroidov ne bi mogla zaslužiti 40 milijonov evrov.

V evidencah Agencije RS za javnopravne evidence in storitve (Ajpes) se isto ime, torej Matevž Karner, pojavlja dvakrat, in sicer najprej kot direktor podjetja KARNER d. o. o. Ljubljana s sedežem v ljubljanskih Murglah ter kot direktor podjetja Palea, čigar lastnik je družba iz Paname. Ali gre za istega Matevža Karnerja ni jasno, saj se na objavljeni telefonski številki ne oglaša nihče.