Papež je v božični poslanici vernikom po vsem svetu voščil božič v 65 jezikih, med drugim tudi v slovenščini. "Božje dete naj vam podeli blagoslov," je slovenskim vernikom zaželel papež.

Zakaj papež vsako leto vošči božič v številnih jezikih? Zato, ker se zaveda, da s takšno poceni marketinško potezo lahko pridobi na svojo stran veliko ljudi po vsem svetu. Kajti povprečni ljudje v različnih deželah so bili navdušeni, ko je prebral voščilo v njihovem jeziku. Na tak način jim je postal bolj domač. Morda so nekateri celo pomislili, da se je verjetno sam naučil božične fraze v njihovem jeziku, ker mu ljudje v tej deželi tako veliko pomenijo. Ker ceni njihovo deželo. In mnogi novinarji v svojih državah so poročali na veliko, da je papež voščil božični blagoslov tudi v njihovem jeziku. To je bila ena od osrednjih božičnih novic. Tudi v Sloveniji.

Ali niso papeževa vsakoletna voščila v številnih jezikih zgolj pesek v oči, ki ga ljudem zelo rad meče papež Benedikt XVI.? Kajti dovolj bi bilo, da papež prebere božično voščilo v enem jeziku, ki ga potem mediji prevedejo v svoj jezik. Kaj pomagajo domače papeževe besede milijonom ljudem, ki stradajo, ki ne vedo, ali bodo preživeli današnji dan? Vsakoletne prijazne besede ne nahranijo nobenih lačnih ust.

Slovenski misijonar Pedro Opeka se v dokumentarnem filmu "Dober prijatelj" čudi, zakaj evropska skupnost nič finančno in materialno ne pomaga njegovemu projektu na Madagaskarju, kjer gradi hiše za revne ljudi, jim zagotavlja prehrano... Morda bi moral Opeka to vprašanje najprej nasloviti na svojega šefa v Vatikanu, ki sedi na tisoče milijard vrednem premoženju katoliške cerkve. Če bi papež dal Opeki samo drobtinice od svojega bogastva, bi bila revščina na Madagaskarju in še marsikje drugje po svetu zelo hitro odpravljena.

"Ne le cerkev, tudi Evropa se je reševanja krize lotila na napačnem koncu, pri posledicah in ne pri vzrokih," pravi Opeka. (Sobotna priloga, 24. decembra 2011)

Če misijonar Pedro Opeka resno misli s svojim javnim razmišljanjem, se je očitno čisto zares znašel v napačni instituciji.

Borislav Kosi, Slovenska Bistrica