Hanžek si je Jelinčičev srd nakopal z izjavo za tretji program Televizije Slovenija, objavljeno 13. marca lani, ko je navrgel nekaj pikrih o delovanju prvaka SNS in njegove stranke. Med drugim naj bi dejal, da je znano, da ima Jelinčič svojo ceno in da v skladu s tem glasujejo tudi njegovi poslanci, omenil pa naj bi tudi, da je Jelinčič pred 30 leti pomagal vlomiti v Narodni muzej in ukrasti nacionalno zbirko.

Čeprav je Jelinčič zaradi teh besed sam sprožil kazenski pregon proti nekdanjemu varuhu, ga na sodišče doslej še ni bilo. Morda tudi zato, ker je na sojenju prišel na dan podatek, da je zaradi vpletenosti v krajo dragocenih pištol iz Narodnega muzeja v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja nekaj let preživel v zaporu, čeprav je med poznejšo politično kariero rad razlagal, da je bil v nekdanji Jugoslaviji zaprt zaradi slovenskega patriotizma.

Po naših podatkih na podoben način kot ljubljanski proces poteka tudi sojenje na Vrhniki, le da tam Jelinčič namesto v vlogi oškodovanca "nastopa" kot obtoženec. Na zatožni klopi se je znašel zaradi krive ovadbe, ker je leta 2005 ovadil takratnega inšpektorja za kulturo in medije dr. Dragana Matiča, danes direktorja Arhiva Republike Slovenije, in kriminalista Mirana Štupico. Jelinčič jima je očital nevestno delo v službi, ker naj bi dopustila, da so novembra 2004 v Železarni Štore uničili precejšnjo količino orožja iz skladišča ministrstva za notranje zadeve, med katerim naj bi bilo tudi orožje posebnega kulturnozgodovinskega pomena. Na to temo je kot predsednik SNS sklical celo tiskovno konferenco, vendar so njegovi očitki na tožilstvu gladko padli, ker se je med preiskavo izkazalo, da Matič in Štupica z uničenjem orožja nimata nikakršne zveze, saj v tej zadevi nista imela nobenih pristojnosti.

Ker ju je Jelinčič ovadil, čeprav je dobro vedel, da z uničenjem orožja nimata nič, sta potem Matič in Štupica proti njemu sprožila kazenski pregon zaradi krive ovadbe, vendar se zadeva na vrhniškem sodišču ne premakne nikamor. Po naših podatkih se Jelinčič tudi tam še ni pojavil na sodišču, doslej skupaj že štirikrat, naslednje sojenje pa je razpisano za konec januarja.