Pomembni dosežki slovenske medicine
ddelek za ortopedijo UKC Maribor je izvedel prve vstavitve kolenske endoproteze (umetnega sklepa) po najsodobnejši "operaciji po meri bolnika". Pri klasični in pri operaciji s sistemom računalniške navigacije potek načrtujejo med samo operacijo, pri novi metodi pa to naredijo že prej. Bolnika slikajo z magnetno resonanco ali računalniško tomografijo, da natančno rekonstruirajo anatomske značilnosti kolena. Nato s pomočjo računalniške tehnologije izdelajo tridimenzionalne šablone, ki se idealno prilagajajo kolenu ter določajo mesto, kjer mora kirurg odstraniti kost. Ker ni več potrebe po vstavljanju vodil v bolnikovo stegnenico in golenico, operater tudi manj poškoduje tkiva. S tem se približujejo idealni postavitvi proteze, zaradi česar bo njihova življenjska doba daljša, rehabilitacija pacienta pa zaradi enostavnejšega posega krajša in lažja.
Korak k lažjemu zdravljenju sladkorne bolezni
Na Kliničnem oddelku za endokrinologijo, diabetes in bolezni presnove Pediatrične klinike UKC Ljubljana so kot prvi v evropskem prostoru in drugi na svetu izvedli klinično študijo dovajanja inzulina prek zaprte zanke zunaj bolnišnice. Gre za prve korake do cilja, da bi dovajanje inzulina sladkornim bolnikom v celoti potekalo avtomatizirano, kar bi močno poenostavilo zdravljenje sladkorne bolezni. V sistemu zaprte zanke so povezali inzulinsko črpalko in senzor za neprekinjeno merjenje glukoze prek računalniškega algoritma, da bi ta sam določal, koliko inzulina bolnik v tistem trenutku potrebuje, in torej intervencije bolnika več ne bi bile potrebne.
Materinstvo kljub raku
Na Ginekološki kliniki UKC Ljubljana so razvili inovativen postopek, s katerim ženskam po operaciji zaradi zgodnje faze raka na materničnem vratu omogočijo, da donosijo otroka. Na ta način sta letos rodili dve ženski. Pred leti so ženskam z rakom materničnega vratu odstranili maternični vrat in maternico, s čimer so ostale brez možnosti materinstva. Od leta 2007 pa bolnicam v zgodnjih fazah raka materničnega vratu maternice ne odstranijo več; ženske so sicer zanosile, a žal vse splavile. Z inovativnim laparoskopskim postopkom na maternici so izboljšali možnost donositve otroka.
Zdravniki in inženirji v rekonstrukcijo dojke
Na Kliničnem oddelku za plastično, rekonstrukcijsko, estetsko kirurgijo in opekline UKC Ljubljana so v sodelovanju s Fakulteto za strojništvo Univerze v Ljubljani prvi na svetu rekonstruirali dojko s pomočjo laserskih meritev in trodimenzionalnega kalupa. Na fakulteti so razvili integriran sistem, ki omogoča natančno lasersko merjenje tridimenzionalnih objektov in izdelavo njihovih replik. Nato izdelajo kalup dojke. Ta je v izjemno pomoč kirurgu pri oblikovanju nove dojke pri bolnicah, ki so jim zaradi raka dojko odstranili. Gre za pomembno pridobitev zahtevne mikrokirurške rekonstrukcije dojke s telesu lastnim tkivom, saj omogoča boljše načrtovanje in natančnejše oblikovanje nove dojke, hitrejši poseg in manj naknadnih korekcij.
Dostava zdravila do "tarče"
Raziskovalci z Instituta Jožefa Stefana so v sodelovanju s strokovnjaki iz Rusije, Nemčije in ZDA razvili sistem dostave zdravil do "tarče", ki bi lahko v prihodnosti bistveno izboljšal zdravljenje raka in drugih bolezni. Poleg tega omogoča zmanjšanje odmerka zdravil in s tem manjše stranske učinke. Zdravilo zaprejo v ovojnico, ki se imenuje liposom, hkrati z zdravilom pa vanj zaprejo tudi magnetne delce. K tumorju jih usmerjajo z magnetom na zunanji površini telesa. Obširen članek o novem sistemu je izšel v vodilni reviji na področju nanotehnologije, Nature Nanotechnology. Gre za prvo objavo slovenskih avtorjev v tej reviji, preden bodo lahko novost začeli uporabljati pri ljudeh, pa bo treba med drugim opraviti še klinične študije.