V tekmi za kandidata republikanske stranke za Belo hišo je ostalo sedem kandidatov. Zelo verjetno bo to število po New Hampshiru še manjše, da bosta konec januarja v tekmi le še dva kandidata. Lahko se celo zgodi, da bo volilni boj med republikanci odločen že v Floridi.

Tanke denarnice

Prvi vzrok za to je, da kandidatom tokrat manjka sredstev. Razen vodilnega Mitta Romneyja in Johna Huntsmana, ki je povsem na repu in se caucusa v Iowi ne bo udeležil, imajo vsi ostali kandidati težave z denarjem. To je tudi razlog, da letošnja volilna kampanja poteka v studiih televizijskih mrež, ki so glavni sponzorji tokratne volilne tekme.

Toda ne v Iowi. Čeprav so tudi v De Moinsu gostili TV-debato, so se vsi kandidati v teh dneh vrnili v Iowo. Med pitjem kuhanega vina in cepetanjem z nogami si s trkanjem na vrata domov mirnih, a zelo konservativnih prebivalcev v Iowi skušajo pridobiti vozovnico za Washington.

Iowa šteje. Ravninska država, katere trimilijonsko prebivalstvo se preživlja s pridelovanjem koruze, žita in soje ter z živinorejo, ima čudaški volilni sistem. Volitve v caucusih oziroma v zborih volilnih sosesk potekajo po zelo zapletenem mehanizmu. Člani volilnih sosesk se bodo začeli zbirati v torek, potem ko bo na Iowo padla tema. Šele ob koncu delovnega dne se bodo iz mrzle noči začeli luščiti posamezniki in se v telovadnicah, dvoranah, včasih pa tudi na domovih zbrali v skupine volilcev. Caucus skupin, ki podpirajo različne kandidate, bo nato odprto razpravljal o posameznih kandidatih, govorci bodo snubili nasprotnike, skupine kupčevale z glasovi. Po informacijah, ki prihajajo iz Iowe, je neopredeljenih volilcev veliko, zato je izid glasovanja še bolj negotov kot običajno.

Po zadnji anketi javnega mnenja (opravila sta jo CNN in Time) je Mitt Romney, bivši guverner Massachusettsa, s 25 odstotki ponovno prevzel vodstvo. Z 22 odstotki mu sledi Ron Paul, 76-letni kongresnik iz Teksasa, na tretjem mestu pa je s 16 odstotki Rick Santorum, bivši senator iz Pensilvanije, najbolj konservativen kandidat med republikanci.

Toda na nepredvidljivost končnega rezultata kaže podatek, da je komaj pred mesecem dni v Iowi vodil Newt Gingrich s 33 odstotki glasov. Bivši vodja predstavniškega doma je po nekaj dneh vodstva padel v nemilost ter nato podlegel napadom ostalih kandidatov. Gingrich, ki je sicer izkušen politik, ima namreč zelo slabo organiziran volilni štab ter premalo denarja, da bi se lahko uprl bolj organiziram tekmecem.

Se Gingrich poslavlja?

Mnogi opazovalci zato menijo, da bo Iowa Gingrichev labodji spev. Povsem na dnu lestvice popularnosti ter brez kakršne koli možnosti za uspeh je tudi Michele Bachmann, ki je pred nekaj meseci zmagala na slamnatih volitvah v Iowi. Poleg Romneyja, ki ne navdušuje nikogar, a ostaja edini predstavljivi kandidat republikancev, pa preseneča, da se je med favorite tokrat povzpel tudi Ron Paul. Poročajo, da je v Iowo pred dnevi prispelo nekaj sto gladko obritih, čedno počesanih in spodobno oblečenih mladcev. Gre za vojsko prostovoljcev, podobno tisti, s katero je med demokrati leta 2008 v Iowi zmagal Barack Obama. Paulova vojska vzornih mladeničev in mladenk seveda nosi drugačno sporočilo, kot ga je pred štirimi leti Obamova mladina. Paul je zagovornik skrajnega gospodarskega liberalizma ter krčenja državnega aparata, zahteva pa tudi, da se domov vrnejo vse ameriške čete. Toda Paul, ki mu nikakor ni mogoče očitati obračanja po vetru, ima, pa čeprav je skrajni svobodnjak, tudi hibo, trdijo njegovi nasprotniki. Če bo postal predsednik, bo svetu zelo kmalu zavladala Kitajska, Iran pa bo na Ameriko zmetal vse danes še ne izdelane atomske bombe. Vse to zato, da bi ameriška politika ostala dominacija bele rase, očitajo tisti, ki izpostavljajo Paulovo največje protislovje.