Curtisova se je na avtocesti A40 s svojim peugeotom zaletela v zadek rumenega fiata, ki je bil parkiran ob robu cestišča. McBrydova je bila v trenutku mrtva.

Pregled krvi je pokazal, da Curtisova ni bila pod vplivom alkohola. Nesreča, ki bi v preteklosti veljala za tragičen slučaj, pa je dobila drugačen epilog. Povzročil ga je telefon, ki ga je priča našla v travi in ga predala policiji. Analiza telefonskih razgovorov je pokazala, da je Curtisova med vožnjo pošiljala kratka besedna sporočila. Zadnjega je odposlala nekaj trenutkov preden se je zarila v zadek rumenega fiata.

Policija prvič zasegla telefon povzročitelja nesreče

Zgodbo je malo kasneje na prvi strani objavil New York Times (NYT). Najvplivnejši ameriški časopis je zanimal britanski režim prometne varnosti. Še enkrat je Evropa pred nami, je med drugim ugotovil NYT, ko je izpostavil britanske prometne predpise, ki uporabo mobilnega telefona definirajo za smrtno nevarno.

Nekaj več kot leto dni po objavi članka v NYT se je začelo premikati tudi v Združenih državah Amerike. Ni povsem gotovo, ali je na ameriško javno mnenje vplivala dolga serija člankov, ki jih je o nepozorni vožnji avtomobilistov objavil NYT in krona katere je bil prispevek iz Velike Britanije. Toda dejstvo je, da je Amerika planila na noge, ko je lansko leto v Missouriju 19-letni mladenič s svojim pick-upom povzročil verižno trčenje, v katerem sta umrli dve osebi, 38 pa je bilo ranjenih. Bilo je prvič, da je lokalna policija med preiskavo nesreče zasegla in pregledala mobilni telefon mladeniča, ki je povzročil množično tragedijo. V enajstih minutah pred tragičnim dogodkom je mladi voznik pri 90 kilometrih na uro poslal 11 kratkih sporočil, je po enoletni preiskavi naznanila policija v Missouriju.

Kmalu po objavi policijske preiskave je tudi Zvezna agencija za varnost v prometu (National Trasportation Safety Board, NTSB) povzdignila svoj glas. Od vlade v Washingtonu je odločno zahtevala, naj na celotnem območju Združenih držav Amerike voznikom prepove uporabo mobilnih telefonov.

Pametne telefone bi morali med vožnjo spraviti v prtljažnik

Debora Hersman, predsednica NTSB, je opozorila, da na trg prihajajo vse močnejši pametni telefoni, da vozniki med vožnjo pregledujejo in pošiljajo elektronska sporočila ali celo gledajo filme. "Vsako leto na trg prihajajo novi in vse močnejši aparati. Vozniki se prijavijo na facebook in tvitajo z enako lahkoto kot takrat, ko sedijo za delovno mizo ali doma na kavču. Na žalost ni tako, vse to počnejo, medtem ko sedijo za volanom," je dejala Hersmanova, katere agencija že skoraj desetletje opozarja na problem, ki se je v primerjavi z današnjo razsežnostjo problema na začetku zdel zelo majhen.

Strogi prometni predpisi vožnjo po ameriških cestah delajo varno in skorajda dolgočasno. Občasni telefonski razgovori med ležerno vožnjo dolgo časa niso motili nikogar. Šele v zadnjih nekaj letih so ročno uporabo telefonov in pošiljanje kratkih sporočil med vožnjo prepovedali v 35 ameriških državah. Toda hkrati so iste države legalizirale prostoročno uporabo telefonov med vožnjo. NTSB meni, da je prostoročna uporaba enako nevarna kot ročna, zato zahteva absolutno prepoved telefonov. Hersmanova celo meni, da bi morali vozniki pred vožnjo telefone zakleniti v prtljažnik. Tako kot cigareta med potovanjem z letalom naj bi med vožnjo postal nedosegljiv tudi pametni telefon. NTSB v svojem poročilu navaja mednarodne raziskave, ki zasvojenost od interneta, računalnika in pametnega telefona primerjajo z odvisnostjo od nikotina in alkohola. Dejansko najnovejše raziskave o uporabi telefonov med vožnjo kažejo, da tendenca večopravilnosti med ameriškimi vozniki strmo narašča. Tako je neka vladna raziskava ugotovila, da v vsakem trenutku kar 120.000 ameriških voznikov na tak ali drugačen način za volanom uporablja telefon. To je za petdeset odstotkov več kot leto pred tem.

Dan pred božičem je Ray LaHood, minister za promet, sporočil, da vlada zelo verjetno ne bo spremenila zakonodaje. Po mnenju ministra prostoročna uporaba telefonov ni nevarna. Problem je v tem, da si mnogi Američani ne morejo privoščiti precej dragih naprav za prostoročno telefonijo, trdi minister.