Argentinska vojaška ladja jo je hotela ustaviti v mednarodnih vodah zaradi domneve, da ribari okoli Malvinskih otokov, ki si jih lasti Argentina.

Nezaželena malvinska zastava

Argentina pri OZN in drugih mednarodnih instancah že več desetletij vztraja pri zahtevi po priznanju svoje suverenosti nad Malvinskimi ali Falklandskimi otoki (kot jih imenujejo Angleži), ki ležijo na južnem mrzlem delu Atlantika okoli 400 morskih milj od argentinske obale. To otočje je leta 1833 zasedla Velika Britanija, leta 1982 so ga zavzele argentinske invazijske sile, vendar so bile poražene. V tej vojni, s katero so si Britanci vnovič zagotovili nadzor nad otočjem, je umrlo 649 argentinskih in 255 britanskih vojakov ter trije otočani. To je botrovalo koncu krvave vojaške diktature v Argentini (1976-1983), vendar pa ni nobena poznejših demokratičnih vlad odstopila od zahteve po argentinski suverenosti nad Malvini.

Sedanja predsednica Cristina Fernandez jo je celo zaostrila. Na očitke, da se ladje s Falklandskih otokov oskrbujejo v urugvajskih pristaniščih, se je urugvajski predsednik Jose Mujica pred tednom dni odzval s prepovedjo pristajanja ladjam pod malvinsko zastavo, s čimer je požel pohvalo Buenos Airesa, na drugi strani pa sprožil ostro diplomatsko reakcijo Londona, čeprav izrečeni ukrep ne velja za ladje, ki plujejo pod britansko zastavo ali zastavo katere koli druge države, ki tam ribari ali prevaža blago za te otoke.

Vendar Argentina s tem ni zadovoljna in želi, da nobena od teh ladij ne bi smela pristati v južnoameriških pristaniščih. To je tudi razlog, zakaj je v soboto prišlo do mejnega incidenta med Argentino in Urugvajem. Po poročilu urugvajskega vojaškega poveljstva je špansko ribiško ladjo Villa Nores, ki je izplula iz Montevidea v smeri južnega Atlantika in zapustila urugvajske teritorialne vode, poskušala ustaviti argentinska patruljna ladja Mantilla pod pretvezo, da je brez dovoljenja v argentinskih vodah.

Zadišalo je po nafti

Španski kapitan njihovega ukaza ni spoštoval in je preusmeril ladjo nazaj v urugvajske teritorialne vode ter za posredovanje zaprosil urugvajsko mornarico, ki je na kraj poslala izvidniško letalo za spremstvo do mednarodnih voda. Tako so preprečili, da bi Argentinci zajeli špansko ladjo, ki ribari v falklandskih vodah. Predstavnik urugvajske mornarice Sergio Bique je pojasnil: "Namen urugvajske vlade je, da zagotovi varno plovbo in svoboden prehod do mednarodnih voda ladjam z zastavo tretjih držav, s čimer omogočamo mednarodno trgovino."

Na območju tega otočja so nedavno odkrili nahajališča surove nafte. Britanske naftne družbe so doslej odkrile zaloge 350 milijonov sodov, kar ni veliko, vendar ocenjujejo, da so mnogo večje. To je le en izmed razlogov, ki jih tehta Buenos Aires v zvezi s povečevanjem pritiska na London, da pristane na pogajanje o argentinski suverenosti na tem območju, ki šteje le okoli 3000 prebivalcev. Argentinsko zahtevo podpirajo vse latinskoameriške države. Njena samozavest pa je zrasla tudi zaradi stabilne politične in ekonomske situacije v regiji.