Skupščina ZZZS bo v sredo odločala še o predlaganem znižanju kritja nekaterih zdravstvenih storitev iz obveznega zavarovanja. Zdravstvena blagajna bi za zobne proteze, nenujne prevoze bolnikov in nekatere druge pravice po novem namesto sedanjih desetih prispevala le še pet odstotkov, dopolnilno zavarovanje pa bi zato plačalo večji delež kot doslej. Skupščina bo v sredo razpravljala tudi o zaostritvah pri plačevanju prispevkov, ki jih predlaga upravni odbor. Na zavodu poudarjajo nujnost večje finančne discipline - podjetja, ki svojim delavcem ne zmorejo poravnati prispevkov, po njihovi oceni ne bi smela delovati dalje. Ob tem ugotavljajo, da bo večji del dosedanjih nepobranih prispevkov zelo težko izterjati, saj gre v mnogih primerih za podjetja v stečaju ali prisilni poravnavi.

"Odpisa prispevkov sploh ne bi smelo biti - to je bruto plača, ki jo je delavec podpisal s pogodbo o zaposlitvi. Nihče nima pravico posegati v bruto plačo brez sodnih odločb, kar se trenutno z odpisi in odlogi prispevkov dogaja, pa je po moji oceni čista kraja delavcem. Na to smo dolgo opozarjali, a se vlada na račun preprečevanja izgube delovnih mest ni hotela energično odzvati. Tako smo sofinancirali Vegrad in SCT, ljudje pa ne bodo imeli od tega nič. To je tudi eden od pomembnih vzrokov za pomanjkanje denarja v zdravstveni blagajni. Zato zahtevamo, da se zakonodaja zaostri," je dejal član upravnega odbora, Ladislav Rožič iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije.

Ukinitev možnosti odpisa prispevkov bi sicer veljala tudi za samostojne zavezance, med katerimi pa imajo zaradi dolgov nekateri že zdaj težave z "zapiranjem" samostojnega podjetništva. Na ZZZS tako dodajajo, da bi bilo smiselno ob tej spremembi pospešiti tudi te postopke, kar pa ni stvar zdravstvene zakonodaje. Med predlaganimi zakonodajnimi spremembami je še prenos nekaterih obveznosti, kot je plačilo specializacij in raziskovanja, v državni proračun, zdravstveno blagajno pa bi radi razbremenili tudi z ukinitvijo bolniške za brezposelne.