Objava petih videoposnetkovni imela kakšnega večjega odziva neposredno pred volitvami, ampak je zadeva očitno postala aktualna šele, ko so na objavo posnetkov vladnih sej opozorili mediji. Izkazalo se je, da je objava sporna, ker so bile objavljene seje, kjer je vlada obravnavala zaupne podatke, ki so bili označeni z visoko stopnjo tajnosti. V generalnem sekretariatu vlade podrobnosti zaradi preiskave, ki že poteka, ne smejo in ne želijo komentirati. Povedali so le, da so konec prejšnjega tedna z ogorčenjem in veliko zaskrbljenostjo ugotovili, da so se na spletnem portalu youtube.com pojavili trije videoposnetki s sej slovenske vlade, kjer je med drugim šlo za obravnavo gradiv, ki so varovana s stopnjami tajnosti. "Pristojnim organom je bilo naloženo, naj preiskovanju tega dejanja namenijo najvišjo stopnjo prioritete, hkrati pa bodo sproženi prav vsi razpoložljivi pravni in preiskovalni postopki, ki so potrebni za zaščito interesov države in za ugotavljanje kazenske odgovornosti za nastalo dejanje," so svoje prve ukrepe pojasnili v vladnem sekretariatu.

Objavljeni posnetki, ki jih je na Youtube naložila neznana oseba z uporabniškim imenom Stari obrazi, najbrž ne bi imeli velikega vpliva na izid volitev, tudi če bi dobili več javnega odziva. Vsebina ni zelo pretresljiva, vendar je vseeno zanimiva, saj denimo razkrije zaskrbljenost nekdanje ministrice za notranje zadeve Katarine Kresal glede varnostne situacije v državi zaradi naraščajoče gospodarske krize. Razmišljala je, da se bodo nemiri zaradi krize morda premaknili iz dvoran na ulice. Kadrovska situacija na policiji pa naj ne bi omogočala posredovanja, če bi prišlo do nemirov na več kot dveh koncih. Spomnimo, da je Kresalova oziroma njeno ministrstvo v začetku lanskega leta objavilo razpis za nabavo novega vozila z vodnim topom, ker ga policija potrebuje za preganjanje nasilnih demonstrantov.

Drugi posnetek prikazuje, kako nekdanji minister za gospodarstvo Andrej Vizjak protestira, ker se sredstva, namenjena za izgradnjo obnovljivih virov energije, namenja za subvencije za prenovo "hišnih fasad" oziroma za energetsko bolj učinkovito stavbno prenovo. Najbolj nejevoljen zaradi objave prispevkov je bil zunanji minister Samuel Žbogar. V enem od objavljenih prispevkov precej nejevoljen poroča o sestanku glede predloga evropskega komisarja Ollija Rehna za rešitev vprašanja slovensko-hrvaške meje za Slovenijo spomladi 2009. Po njegovem takratnem mnenju je bil sestanek neprimeren in nesprejemljiv za članico EU, kot je Slovenija, zato se je odločil, da se takšnih sestankov ne bo več udeležil, ker so bili bolj kot neko sodišče in tribunal kot pogovor.

Tako njegovo ministrstvo kot tudi vlada naj bi zdaj skušala doseči umik spornih vsebin z Youtuba. "Zato, ker je bil to del razprave vlade, ki je zaupne narave. Tako kot zaupni dokumenti ne morejo biti javni, tudi takšni pogovori članov vlade ne morejo biti javni," je namero pojasnil Žbogar. Pri urednikih spletnega portala je seveda mogoče doseči umik sporne vsebine. Toda podatki, ki so enkrat javno objavljeni, pač niso več tajni, tudi če bodo umaknjeni s spleta. Posnetke pa bi vsak, ki si jih je shranil, lahko objavil ob kaki drugi priložnosti, če bi imel seveda interes.

Policisti so glede objave posnetkov že prejeli kazensko ovadbo zaradi suma kaznivega dejanja izdaje tajnih podatkov. Ob tem so pojasnili, da so lahko izdajalci tajnih podatkov kot tisti, ki so si jih protipravno pridobili za neupravičeno uporabo, ter tudi tisti, ki jih brez dovoljenja javno objavljajo, kaznovani z do pet let zapora. Sicer pa je do objave posnetkov z vladnih ali podobnih seans prihajalo že v preteklosti. Največ odziva v javnosti je imel ognjevit spor med ministrico za javno upravo Irmo Pavlinič Krebs in notranjo ministrico Kresalovo. Nekdanji premier Borut Pahor pa se je znašel v precej mučnem položaju zaradi komentarjev na "off the record" sestanku z nekaterimi novinarji, posnetek pa je bil pozneje prav tako objavljen na Youtubu.