Kot so zapisali, se Mazzini ne more opredeliti za avtorja, ki bi se mu doslej v sistemu dodeljevanja štipendij iz knjižničnega nadomestila dogajale sistematične krivice, kakor bi bralec oziroma gledalec lahko razumel iz njegovih medijskih nastopov. Od leta 2004 do leta 2010 je bil namreč vsako leto prejemnik ene od štipendij iz knjižničnega nadomestila, skupaj je v teh letih prejel preko 25.000 evrov bruto javnih štipendijskih sredstev, poudarjajo na DSP.

Trdijo tudi, da predstava o ozki skupinici avtorjev, ki naj bi bila deležna dodeljevanja strokovnih štipendij iz knjižničnega nadomestila nikakor ne drži, saj je od leta 2004 do leta 2011 štipendije iz tega naslova prejelo preko 100 različnih avtorjev. Prav tako ne drži njegova navedba, ki jo sporoča javnosti, da je njegova vloga na javnem razpisu dobila oceno zgolj 5 točk v kategoriji "vrhunskost", saj je v navedeni kategoriji prejel 12 točk.

Po Mazziniju še Gradišnik: Izstop iz DSP se mu zdi moralno higieničen

Ob tem na DSP dodajajo, da je tedanji predsednik Milan Jesih izrazil obžalovanje, da izstopa tako sijajen avtor in pronicljiv mislec in Mazzinija pozval, naj vendar pretehta svojo odločitev. Opravičila, kakršnega je pričakoval Branko Gradišnik - ta je iz društva izstopil danes zaradi "moralne dolžnosti", ker se društveno vodstvo ni opravičilo Mazziniju - "pa seveda ni moglo biti, saj komisija očitno ni naredila nobene napake. Zato je bila tudi njegova formalna pritožba zavrnjena", so še zapisali na DSP.