Kot so pojasnili v NSi, se z Jankovićem najverjetneje dobijo v četrtek ali petek, pri tem pa spomnili, da jih zanima samo sodelovanje s pomladnimi strankami. Tudi v SDS so dejali, da so Jankovićevo uradno vabilo na pogovor dobili in ga tudi sprejeli. Po vsej verjetnosti pa se bodo z njim sestali proti koncu tedna. Stranka SLS s Pozitivno Slovenijo termin srečanja še vedno usklajuje. Glede podrobnosti se še niso dogovorili, po vsej verjetnosti pa bo sestanek v začetku naslednjega tedna, so povedali.

Predstavnika narodnih skupnosti v Sloveniji vabila Pozitivne Slovenije za zdaj še nista prejela. Kot je za povedal Battelli, se bo v primeru povabila pogovorov zagotovo udeležil in predstavil videnje narodne skupnosti glede zadev, ki jih je treba rešiti in narediti. Od teh pogovorov bo odvisna tudi odločitev, ali bo novo vlado podprl in če, v kateri obliki. Battelli je sicer že po razglasitvi izidov vzporednih volitev v nedeljo dejal, da pričakuje, da se bo mandatar želel pogovoriti tudi s predstavniki narodnih skupnosti.

Göncz je pojasnil, da tudi on do zdaj še ni dobil vabila in prav tako poudaril, da je njegova podpora odvisna od pogovorov, če seveda do njih pride. "Če bi v koalicijski pogodbi zajeli neke vsebinske zadeve, ki so za narodne skupnosti pomembne, bi vlado pri imenovanju podprl," je povedal in dodal, da gre predvsem za vprašanje praktičnega izvajanja zakonodaje, ker da zakonodaja v celoti ni slaba, je pa na izvedbeni ravni veliko zadev, ki jih bo treba popraviti.

Göncz kot cilj navaja, da je treba v okviru splošnega zakona o narodnih skupnostih popraviti "učinkovitost slovenske zakonodaje na področju manjšinske politike". "Poudarjam pa, da niti ni naše poslanstvo, da bi šli v koalicijo. Bi pa podprli vlado, če bi bila naša pričakovanja sestavni del vladne politike," je še povedal.