Kot je dejal Štuhec, po nedeljskih volitvah "ni prišlo do menjave tiste opcije, s katero očitno tri leta nismo bili zadovoljni". Volilno telo po njegovih besedah ni odreagiralo tako, da bi stvari zaupalo drugim ljudem, ampak jih je "istim ljudem, samo v nekoliko preoblečeni obliki".

Do zapletov pri sestavi koalicije bo po njegovem mnenju gotovo prihajalo. Kot poudarja, pa je problem predvsem v tem, da bi potrebovali "neko močno, stabilno koalicijo, do katere pa tako ali tako ne bi mogla priti ne ena ne druga stran".

Tudi če bi zmagala SDS, predsednik Janez Janša v takšni razporeditvi mandatov ne bi mogel sestaviti močne koalicije. "To se mi pa zdi za državo in za situacijo, v kateri smo, slabo. Časi, v katerih živimo, so namreč resni in bodo težave," je dejal.

Glede možnosti vnovičnih predčasnih volitev zaradi morebitnih zapletov pri sestavi vladne koalicije Štuhec ni želel napovedovati ničesar, je pa dejal, da predčasne volitve gotovo ne bodo "kar na vrat na nos". Ob tem se sprašuje tudi, kakšen je smisel predčasnih volitev, če volilno telo na njih odreagira tako, kot je v nedeljo.

Spomenka Hribar o razlogih za poraz Janše

Sociologinja Spomenka Hribar upa, da bo najverjetnejši mandatar predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković sprejel prave odločitve in zmagal v hudi ekonomski, socialni in družbeni krizi. Kot je ocenila Hribarjeva, Janković ne bo imel težav pri sestavi koalicije, bodo pa druge težave. Ob tem verjame, da bo Janković mandat zdržal do konca. Pri vsakih volitvah imamo volivci novo upanje, da bo bolje, tako tudi tokrat, pravi Spomenka Hribar, ki zaenkrat meni, da je bil Janković edini rešitelj za Slovenijo. Če je pravi - in verjame, da je - "pa bomo videli". Ocenjuje tudi, da bo Janković sicer imel težave, vendar ne pri sestavi koalicije, pač pa zaradi težav, ki čakajo rešitve.

Ob vprašanju, zakaj je Janša izgubil volitve, pa Hribarjeva ocenjuje, da "Janezu Janši nihče ne more toliko škoditi, kot si lahko škodi sam". To se je lahko po njenem mnenju opazilo tudi sedaj, ko je imel možnost, da javnosti na televizijskih soočenjih pojasni tako svoje premoženjske razmere kot kaj drugega, vendar se ni v nekaterih primerih niti odzval na povabilo. To je tudi pretehtalo, da je volitve izgubil, ugotavlja sociologinja. Prav tako je prepričana, da volivci običajno izvolijo takšen parlament, da je v njem ravnotežje. Zato je, dodaja, tudi prav, da je v parlament prišla Nova Slovenija. Za razloge, da so iz parlamenta izpadle LDS, SNS in Zares pa bi bilo po besedah Hribarjeve treba pogledati njihovo celotno delovanje. "Zares in LDS sta tudi v zadnjem času naredili marsikaj dobrega, vendar so se volivci očitno naveličali predvsem notranjih sporov v koaliciji, česar ljudje nimamo radi," je sklenila sociologinja.

Bučar: Rezultati volitev so upanje za razpuščeno državo

Predsednik prvega slovenskega demokratično izvoljenega parlamenta in starosta slovenske politike France Bučar je prijetno presenečen nad rezultatom nedeljskih predčasnih parlamentarnih volitev, ki ga, kot pravi, ni pričakoval.

Zdaj ostaja upanje za izboljšanje razmer, meni. Država je namreč, kot pravi, zdaj "razpuščena". "Z rezultatom sem zadovoljen, ker menim, da je to dobro za Slovenijo," je dejal Bučar. "Nihče ne ve, kako bo v resnici. Je pa upanje. Upamo, da bo zdaj bolje in da bodo ravnali bolj pametno, da bodo gledali na to, kaj je v javnem interesu, ne pa samo v interesu politične stranke," je povedal.

Meni, da so spremembe potrebne na vseh področjih. "Ukrepati je treba kar na vseh področjih, saj je vsa država razpuščena," je opozoril. "Državna uprava mora delovati na vseh področjih. Zakaj bi en del spal, en del pa prodiral naprej," se sprašuje. Vsak mora delati tisto, kar je njegova dolžnost, opozarja. Meni tudi, da bo treba "ustaviti brezglavo zadolževanje". To je najbolj potrebno, je poudaril. Poleg tega je treba po njegovih besedah prenehati z razprodajo javnega premoženja in najboljših podjetij. "To je treba nehati, če hočemo preživeti," poudarja.

Glede brezposelnosti pravi, da to ni le vprašanje ustvarjanja delovnih mest. "Delovna mesta morajo nečemu služiti, na delovnih mestih je treba nekaj proizvesti, tisto pa znati prodati. Ni dovolj samo za toliko in toliko povečati števila delovnih mest," pravi. Odpravljanje brezposelnosti pomeni "praktično reformo celotnega gospodarstva," je opozoril. Ob vprašanju pokojninske reforme pa pravi, da leto dni po referendumski zavrnitvi pokojninske reforme ni mogoče spreminjati sistema. Pogovarjamo pa se lahko, pravi. Bučar je bil v skupini prepoznavnih posameznikov iz javnega življenja, ki je sredi oktobra prišla v ljubljansko mestno hišo in Jankovića pozvala h kandidiranju na predčasnih volitvah.

Šturm: Porazu Janše botrovala Jankovićeva organiziranost

Janković je tudi po izidu volitev obljubil gospodarsko rast, zniževanje zadolžitve in socialno varnost, v letu ali dveh pa bomo imeli priložnost preveriti njegove obljube, pravi predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm. Po njegovem je porazu Janše botrovala dobra Jankovićeva organiziranost. Po Šturmovem mnenju je Janković uspel pritegniti volivce, ki doslej niso prišli na volišča, to pa je bil "gotovo odločilni preboj, ki mu je omogočil zmago".

V nasprotju z nekaterimi analitiki pa Šturm ni prepričan, da bi Janša izgubil volitve v zadnjih dneh, temveč meni, da je bila zmaga Jankovića odločena že prej. Ugotavlja, da je bila izjemno prepričljiva Jankovićeva agitacija v zadnjem tednu, ko so se v javnosti pojavili različni "preprosti ljudje iz različnih delov Slovenije, ki so izražali naklonjenost Jankoviću".

Porazu Janše je po Šturmovem mnenju botrovala tudi izredno dobra Jankovićeva organiziranost. Pri tem ne gre prezreti, "da je imel na razpolago vso infrastrukturo Zveze združenj borcev NOB, kar ni nepomembno, ker je velika infrastruktura, kapilarno razvejana po vsej Sloveniji in ima izdatno pomoč iz državnega proračuna in proračuna iz vseh občin". Ta sredstva so bila sedaj na razpolago eni politični stranki in opciji, opozarja Šturm in ocenjuje, da je to zelo sporno.

Po njegovem mnenju bo Janković vlado sestavil z lahkoto. Želi pa mu, da bo uresničil svoje napovedi, saj bo "Slovenija v prihodnjih letih izpostavljena hudim preizkušnjam". Ali bo mandat izpeljal do konca, pa bo odvisno od tega, kako se bodo ljudje odzvali na reševanje problemov.

Po ocenah Šturma je sicer novost v parlamentu le Nova Slovenija, volivci LDS, Zares in tudi SNS pa so se "hladnokrvno in disciplinirano prestrukturirali v Jankovićevo stranko". Te opcije tako niso izginile s političnega prizorišča, temveč imamo pred seboj dejansko prejšnjo vlado, ugotavlja predsednik Šturm.