Ključen problem zaposljivosti mladih je v pravočasnem razmisleku o poklicu, zgodnji in vseživljenjski karierni orientaciji in zadostni meri relevantnih informacij, meni Alenka Blazinšek, strokovna sodelavka Nefiksa, in dodaja, da se mladi, če jim tega nihče ne omogoči, znajdejo na trgu dela popolnoma bosi in se soočajo z velikimi težavami pri pridobivanju zaposlitve.

Na okrogli mizi se bodo tako znova srečali sodelujoči v projektu Zaposlitveni torek - organizatorji projekta, mladi udeleženci in delodajalci, ki so jih obiskovali zadnjih nekaj torkov, in sicer Center za razvoj e-upravljanja v jugovzhodni Evropi (CeGD), Inštitut za elektronsko participacijo (INePA), Občina Idrija in Pro plus.

Razpravljali bodo, kaj je pomembno za zaposljivost, predvsem pa bo v luči razmer na trgu dela pod njihovim drobnogledom vprašanje, kakšne mlade iskalce zaposlitve si želijo delodajalci, kakšne delodajalce si želijo mladi in kaj morajo vsi skupaj narediti za izboljšanje sedanjega stanja. Prav tako bodo razpravljali o tem, kaj lahko vsak posameznik stori za razvoj svoje zaposlitvene pismenosti in kako mu lahko pri tem pomagajo drugi.

Iskalci prve zaposlitve sicer sedaj na zaposlitev čakajo osem mesecev, tako kažejo podatki Zavoda RS za zaposlovanje za prvih deset mesec leta. Oktobra je bilo med njimi največ takih s srednješolsko izobrazbo, sledijo iskalci prve zaposlitve brez izobrazbe ter nato diplomanti z visoko in univerzitetno izobrazbo, magisterijem in doktoratom.

"Pregled brezposelnih po skupinah izobrazbe kaže, da so največja skupina iskalcev prve zaposlitve delavci brez poklica in pomožni delavci, sledijo ekonomisti, med katerimi jih je veliko prišlo neposredno s študija, ter poklici v gostinstvu in turizmu", so povedali na zavodu za zaposlovanje. Dodajajo, da bodo najhitreje našli zaposlitev strokovnjaki s področja tehnike, računalništva, naravoslovja in medicine ter delavci s poklicno izobrazbo.

Manj zaposljivi pa so po ocenah zavoda mladi z izobrazbo prve in druge stopnje, iskalci prve zaposlitve s srednješolsko izobrazbo, med njimi administrativni tehniki, ekonomsko-komercialni tehniki, grafični tehniki, upravni tehniki, administratorji, pa tudi strokovnjaki s področja poslovnih ved, družboslovja, prava in humanistike.