"Banke nočejo pobotov, hočejo razlastiti te ljudi. Kreditojemalci so osramočeni in razlaščeni kljub temu, da so že preplačali posojila. V prekmurskem primeru Berdenovih je banka za najetih 25.000 evrov kredita dobila več kot 100.000 evrov s plačili in po prodaji nepremičnin. Sredi decembra grozi nova deložacija v Murski Soboti. Takih primerov je v Sloveniji na tisoče.

Ledvica za poplačilo kredita

Berdenovi so le vrh ledene gore, kjer gre za elemente goljufije in kaznivih dejanj. Radi bi opozorili na banksterje in dejstvo, da je kriza nastala prav zaradi bank, in želimo ponovno definirati stvari ter pravičnejše pogoje zadolževanja. Na pogovoru z guvernerjem Banke Slovenije, za katerega smo ga prosili, ga želimo opozoriti na nemoralno poslovanje bank. Razmišljamo o ustanovitvi sindikata dolžnikov, da bodo lahko močnejši v pogajanjih s povezanimi bankami," je razložil Kurnik.

Krutih zgodb z deložacijami je preveč. V času gospodarske krize in izgub zaposlitev so kreditojemalci lahka tarča organiziranih skupin, ki se pojavljajo na dražbah, na kar je že lani opozorila varuhinja človekovih pravic. V boju za preživetje se je pojavil oglas, ko obupani 60-letnik iz Prekmurja za 80.000 evrov prodaja svojo zdravo ledvico, da bi poplačal kredit in rešil hišo. Zakona ne zanima njegova stiska s kreditom, lahko pa ga doleti do 15 let zapora zaradi trgovanja z organi.

Pred dvema tednoma so deložirali 7-člansko družino Berdenovih iz Filovcev. Leta 1999 so najeli 22.000 evrov kredita pri avstrijski banki Raiffeisen St. Stefan. Po navedbah Ane Berden, ki je prišla na shod 15o ovešena s plakatom z napisom "Prodali so me" in s solznimi očmi, so banki plačali 36.000 evrov, še vedno pa naj bi ji bili dolžni 70.000 evrov. Ker niti obresti niso več mogli odplačevati, so njihovo okoli 180.000 evrov vredno premoženje za polovično ceno prodali na dražbi. Po protestu v Murski Soboti so protestniki odšli v vas Filovci, kjer so pred dvema tednoma deložirali sedemčlansko družino, in za nekaj časa simbolično zasedli izpraznjeno hišo.

Organizirani "jastrebi" na dražbah

Pri Večeru so izbrskali, da je premoženje kupila družba Hipoteka, d. o. o., ki je v lasti uslužbenca posojilnice in soproge odvetnika Vladimirja Toplaka, ki zastopa posojilnico. Odvetnik Berdenovih Vladimir Sraka in zastopnica posojilojemalcev Vera Krivec sta javnost opozarjala, da gre za sumljivo ozadje deložacije. Ana Berden zdaj živi pri svoji ostareli materi, drugih šest članov družine pa pri zetovi družini v dveh sobah.

Medtem ko so v središču mesta delavci Komunale obešali novoletno okrasje in lučke, december ne bo nič prazničen za precejšnje število Prekmurcev, ki so jim življenje spodnesli krediti in so se udeležili shoda. Marjeta Horvat in sin Boštjan Antolin sta leta 2002 najela kredit za prenovo strehe. 22.000 evrov bi morala vrniti v 15 letih. Ko sta leta 2009, potem ko sta že odplačala 12.000 evrov, prosila za načrt odplačevanja in možnost prenosa kredita v Slovenijo, jima z avstrijske banke tri mesece niso odgovorili, nato pa je, ker v pričakovanju odgovora o prenosu kredita v Slovenijo nista plačala treh obrokov za skupaj okoli 1800 evrov, prišel odgovor iz banke - na dražbo! Čeprav bi kredit lahko odplačevala do leta 2017. Njuno hišo so prodali za 36.000 evrov. Sredi decembra jima grozi deložacija. Podobno se je s kreditom končalo pri Vidi Potrbin, katere nepremičnina je tudi šla na dražbo.