Formalno soglasje Evropskega parlamenta je eden od pogojev za podpis pristopne pogodbe, ki vsebuje več kot 270 strani teksta. Ta korak morajo formalno potrditi še članice unije, ki naj bi to storile 5. decembra. Hrvaška bo pristopno pogodbo predvidoma podpisala 9. decembra, pred vrhom EU v Bruslju. V imenu Slovenije bo pogodbo podpisal premier Borut Pahor, ki opravlja tekoče posle.

Po podpisu se bodo začeli postopki ratifikacije v članicah unije in na Hrvaškem. Pahor je na svojih zadnjih srečanjih s hrvaško kolegico Jadranko Kosor napovedal, da bo storil vse, kar bo lahko, da bo slovenski parlament med prvimi v EU ratificiral hrvaško pogodbo.

EU načrtuje, da slovenska soseda postane 28. članica unije julija 2013, ko bo pristopna pogodba tudi veljavna. Če bo Hrvaška takrat tudi formalno vstopila v članstvo, bo pomenilo, da je minilo približno osem le od začetka pogajanj za članstvo, ki jih je sicer končala junija letos.

Pristopna pogodba kot mednarodnopravna pogodba ureja odnose med posameznimi podpisnicami na temelju vzajemnosti in ureja sodelovanje držav v nadnacionalnih institucijah.

S slovesnim podpisom pogodbe 9. decembra v Bruslju bodo začeli potekati roki za izvajanje arbitražnega sporazuma, ki sta ga Kosorjeva in Pahor podpisala 4. novembra 2009, da bi razrešila spor o meji ter umaknila slovensko blokado hrvaških pogajanj z EU.

9. decembra bo tudi začel veljati 30-dnevni rok za razpis referenduma o vstopu Hrvaške v EU. Neuradno naj bi novi sklic parlamenta preložil izvajanje referenduma na februar 2012, zaradi pomanjkanja časa za pripravo ustrezno kampanje po parlamentarnih volitvah, ki bodo 4. decembra. Hrvaško članstvo v EU je novembra podpiralo 61 odstotkov državljanov, je pokazala raziskava, ki jo je konec novembra objavilo hrvaško zunanje ministrstvo.