"Danes je dober dan za Hrvaško in EU," je dejal predsednik Evropskega parlamenta Jerzy Buzek. Parlament je danes po njegovih besedah jasno pokazal, kako močno si želi Hrvaško kot članico unije, kmalu pa bodo lahko podporo uniji pokazali tudi Hrvati na referendumu.

Buzek je ob tem izrekel dobrodošlico hrvaškim poslancem, ki bodo v parlamentu do vstopa države v unijo navzoči kot opazovalci. Posebej je pozdravil tudi predsednika hrvaškega sabora Luko Bebića, ki je v galeriji parlamenta spremljal glasovanje.

Formalno soglasje Evropskega parlamenta je eden od pogojev za podpis pristopne pogodbe. Ta korak morajo formalno potrditi še članice unije, ki naj bi to storile 5. decembra. Hrvaška bo pristopno pogodbo predvidoma podpisala 9. decembra, pred vrhom EU.

Po podpisu se bodo začeli postopki ratifikacije v članicah unije in na Hrvaškem. Cilj je, da slovenska soseda postane 28. članica unije julija 2013, torej približno osem let po začetku pogajanja za članstvo, ki jih je sicer končala junija letos.

Kosorjeva zadovoljna z današnjo odločitev Evropskega parlamenta

Hrvaška premierka Jadranka Kosor je današnje plenarno zasedanje Evropskega parlamenta v Bruslju spremljala v družbi svojih ministrov in članov HDZ v Novinarskem domu v Zagrebu. Potem ko so evropski poslanci z veliko večino glasov podprli vstop Hrvaške v EU, je Kosorjeva izjavila, da gre za "zgodovinski trenutek".

Kosorjeva je izpostavila, da je za to, da bo Hrvaška postala 28. članica EU, najbolj zaslužna njena vlada. Kot je dodala, današnjo odločitev Evropskega parlamenta posveča prvemu hrvaškemu predsedniku Franju Tuđmanu in veteranom domovinske vojne.

Dodala je, da je imela Hrvaška najzahtevnejša pogajanja od vseh dosedanjih kandidatk za članstvo v povezavi ter da je Hrvaška prva država po Grčiji leta 1982, ki bo samostojno vstopila v EU. Po njenih besedah so bila posebej težavna pogajalska poglavja o konkurenci, pravosodju in kmetijstvu.

Med nagovorom je večkrat ostro kritizirala hrvaške medije, ki so po njeni oceni prezrli dosežke premierke in njene vlade v pogajanjih z EU. Posebej je okrcala državno televizijo za pristranskost, ker ni objavila novice, da jo je Bruselj povabil na slovesnost ob podpisu pristopne pogodbe, medtem ko so poročali, da bo pogodbo podpisal tudi predsednik Ivo Josipović.

Kosorjeva je danes vnovič dejala, da bo pogodbo podpisala z nalivnikom, ki ga je dobila od papeža Benedikta XVI., za katerega je dejala, da jo je "edini podprl", ko je iskala rešitev za slovensko blokado hrvaških pogajanj z EU.