"Pred krizo se kaj takega ni nikoli zgodilo. Zdaj pridejo k nam ljudje, ki imajo tudi po tisoč evrov plače. Verjamem jim, da so v stiski, ampak morajo razumeti, da jih ne moremo obravnavati na enak način kot tiste, ki se preživljajo s 350 evri na mesec. Ne moremo jim pomagati s plačilom položnic, lahko pa jim ponudimo hrano. Nekateri jo vzamejo in takrat vemo, da so res v hudih težavah".

Kot pravi Pirnat, ljudje največkrat prosijo za pomoč pri plačilu položnic, vendar imajo v Škofijski karitas posebna pravila. Položnice jim plačajo samo enkrat na leto, in sicer v vrednosti od 70 do 150 evrov. Poleg tega jim ne pomagajo plačati telefona, interneta in podobnih stroškov, ki niso življenjsko nujni, temveč samo stanarino, vodo, elektriko in dodatno zdravstveno zavarovanje. Hrane imajo dovolj, ker jo dobijo iz intervencijskih zalog evropske skupnosti, veliko pa je zberejo še na različne druge načine, medtem ko jim oblačil za otroke in moške včasih zmanjka.

"Pred leti smo imeli toliko oblačil, da jih nismo mogli razdeliti. Zdaj ni več tako, zato smo hvaležni za vse, kar nam ljudje prinesejo. Ni treba, da so oblačila zlikana. Samo čista naj bodo," pravi Pirnat in dodaja, da so še posebno veseli, če jim kdo ponudi kakršno koli strokovno pomoč.

Pred kratkim jim je usluge ponudil mlajši moški, ki se ukvarja s psihoterapijo, obiskal pa jih je tudi predstavnik gasilskega društva in dejal, da bi jim njihovi fantje z veseljem pomagali. Še posebno dobrodošla bi bila pomoč pravnika.

Pirnat se je že pogovarjal s študenti prava, vendar niso imeli prave volje. Čeprav imajo ljudje na voljo brezplačno pravno pomoč, v celjskem Karitasu opažajo, da imajo še vedno velike težave pri razumevanju pravnega jezika. Bili so že primeri, ko so jim ljudje potarnali, da ne bodo prosili za otroške dodatke, ker se bojijo, da bi jih kasneje morali njihovi otroci vračati državi.