Komisija Pravičnost in mir pri SŠK, Slovenska Karitas in Svet katoliških laikov Slovenije so že pred dnevi predstavili 10-stransko brošuro z naslovom "Naj se sliši vaš glas!", v kateri so v 23 točkah predstavili poglede naštetih institucij na pomembna politična in družbena vprašanja, med njimi na spoštovanje življenja in človekovega dostojanstva, zakonsko zvezo, družino, okolje, skrb za uboge, pravičnost in medijski pluralizem. Vernike so v brošuri pozvali k volilni udeležbi, ki je, kot so poudarili, dolžnost vseh katoličanov. Včeraj pa so se na katoliške vernike obrnili še slovenski škofje. Tudi najvišji cerkveni voditelji so poudarili pomen udeležbe na volitvah, saj gre "dejansko za edino priložnost, ko državljani neposredno odločamo o svoji prihodnosti".

V pismu vernikom so med drugim opozorili, "da so se razmere v Sloveniji močno spremenile in poslabšale" in da "smo globoko v gospodarski in moralni krizi". Zato je treba dati glas "tisti politični stranki, od katere lahko pričakujemo, da bo spoštovala in uveljavljala temeljne vrednote in ključna izhodišča za našo boljšo prihodnost". Med temi so izpostavili pravno državo, ki bo "dosledno uveljavljala načelo pravičnosti in poštenja ter ustvarjala pogoje trdnega gospodarskega razvoja z novimi delovnimi mesti in pravično porazdelitvijo dobrin". Od države še pričakujejo, da bo spoštovala življenje in človekovo dostojanstvo, varovala družino, namenjala pozornost vzgoji mladine za vrednote in solidarnosti z ljudmi v stiski. Pismo zaključujejo z nasvetom vernikom, naj bodo pozorni na to, ali kandidati priznavajo pomembnost krščanskih vrednot v družbi in ali so dokazali, da so vredni za zaupanja.

Nekoliko drugače pa ravnajo v verskem glasilu Družina. Bralcem skozi članke, komentarje in pisma bralcev precej bolj jasno "svetujejo", koga konkretno naj volijo in koga ne. V zadnji številki so med drugim objavili tabelo, ki so jo pripravili v Svetu katoliških laikov Slovenije. V njej so našteli vrsto točk in ukrepov, ki so po mnenju avtorjev tabele pomembni in skladni s krščanskimi vrednotami in družbenim naukom devetih strank (to so Krščanski socialisti Slovenije, NSi, Pozitivna Slovenija, SD, SDS, SLS, Lista Virant, TRS in Zares), in navedli, ali jih strankarski programi vsebujejo ali ne. Med omenjene zaveze in ukrepe - 13 je vseh - so med drugim uvrstili zavzemanje za socialno ogrožene, za spoštovanje človekovega življenja od spočetja do naravne smrti, za manj razvez, , za znižanje brezposelnosti, za "spoštovanje materinstva in očetovstva v družinskem zakoniku". Na seznamu so še ukrepi za skupno dobro (tudi višjo rodnost), za dostop vseh do zdravstvene oskrbe, pomoč družinam v stiski, nasprotovanje nedeljskemu delu in skrb za zdravo.

Tabela je pokazala, katera stranka je v svojem programu (jasno) navedla največ omenjenih ukrepov in stališč. To je NSi, ki se je zavezala k uresničitvi vseh naštetih točk. Sledita ji SLS (11 točk) in SDS (10 točk). KSL so si prislužili 7 kljukic, TRS in Zares po 6, Virantova lista in Pozitivna Slovenija po 5, najslabše pa jo je odnesla SD, za katero so ugotovili, da volilcem ponuja le štiri programske točke od naštetih: skrb za socialno ogrožene, ukrepe za znižanje brezposelnosti, zavzemanje za dostop do zdravstvene oskrbe za vse in skrb za zdravo okolje.