Večina strank, ki je Svizu posredovala odgovore, se z nižanjem plač v letih 2012 in 2013 torej ne strinja. V SDS so sicer zapisali, da je višina plač vseh zaposlenih v Sloveniji odvisna od možnosti oživitve slovenskega gospodarstva. Le v LDS menijo, da je vsaj petodstotno znižanje plač v javnem sektorju nujno potreben, čeprav nepopularen ukrep.

Na vprašanje, ali bi vlada v prihodnje lahko odstopila od veljavnih kolektivnih pogodb, so v Zares, TRS in Pozitivni Sloveniji odgovorili z "ne", saj nasprotujejo enostranskemu poseganju in odstopanju od pogodb. V DeSUS so prepričani, da mora vsaka pogodbena stranka imeti možnost odstopa od kolektivne pogodbe. V SDS odgovarjajo, da enoznačnega odgovora ni, a da se zavzemajo za iskanje skupne rešitve.

Možnost odstopa od pogodbe vidijo v SD in SNS. Kot so pojasnili v SD, je odstop urejen v posamezni kolektivni pogodbi in je torej povsem legitimen. V LDS sicer niso odgovorili pritrdilno, niti niso zavrnili te možnosti. Zastopajo pa stališče, "da je sedaj gotovo čas, ko se moramo soočiti z realnostjo". Kot so zapisali, morajo vsi priznati, da so "neodgovorno ravnanje in blokade" pripeljali do tega, da bodo novi ukrepi bolj trdi.

Aktualno tudi vprašanje javnega in zasebnega šolstva

Sviz je zanimal tudi pogled strank na usmeritev glede javnega in zasebnega šolstva ter financiranja zasebnih šol in vrtcev. Najostreje proti financiranju zasebnega šolstva nastopajo v SNS, kjer se zavzemajo za popolnoma brezplačno javno šolstvo. Po njihovem mnenju bi se moralo zasebno šolstvo "popolnoma postaviti na lastne noge" ter se financirati samostojno. Da zasebnih šol in fakultet oz. univerz ni mogoče financirati iz proračuna menijo tudi v DeSUS.

V LDS ocenjujejo, da je treba okrepiti nadzor nad vsemi, ki izvajajo javno koncesijo v šolstvu, saj da od države dobivajo zadovoljiva sredstva. V Zares pa pri širjenju zasebnih šol zagovarjajo zaostritev pogojev za vpis v razvid oz. za akreditacijo za začetek delovanja. Hkrati pa v Zares ne nameravajo spreminjati deleža javnih sredstev za financiranje zasebnih šol in vrtcev.

V SD si želijo več investicij zasebnega sektorja v šolski sistem, vendar tudi oni ne vidijo potrebe po spreminjanju deleža javnih sredstev glede zasebnih šol in vrtcev. Tudi v TRS ne razmišljajo o spremembah.

Zmanjšanje deleža financiranja zasebnih šol in vrtcev na 75 odstotkov pa napovedujejo v Pozitivni Sloveniji. To bi najprej storili pri visokošolskih ustanovah.

Edini, ki bi povečali delež financiranja zasebnega šolstva, so v SDS, vendar šele takrat, ko bodo finančni pogoji v državi takšni, da bodo omogočali blaginjo tako v javnem kot zasebnem šolstvu.