Rast povprečne mesečne najnižje pokojninske osnove je bila letos že za odstotek višja od mesečnega povprečja te osnove v lanskem letu. To pomeni, da je presegla mejo možnega zvišanja, je pojasnil namestnik generalnega direktorja Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (Zpiz) Jože Kuhelj.

Plače so se septembra v primerjavi z avgustom tudi znižale, po interventnem zakonu za letos pa bi uskladitev, tudi če bi bila možna, lahko znašala le 25 odstotkov zakonsko določene, je spomnil.

Poleg tega je bilo treba po njegovih besedah upoštevati še, da povprečni mesečni porast najnižje pokojninske osnove, veljavne v letošnjem letu, letos ne sme presegati 25 odstotkov rasti povprečne plače za letošnje leto v primerjavi z njenim povprečjem za lansko leto, kot je ocenjena z jesensko napovedjo gospodarskih gibanj Urada za makroekonomske analize in razvoj.

Povprečna bruto plača je znašala 1506,87 evra

Plače pri pravnih osebah v Sloveniji so se po podatkih državnega statističnega urada septembra v primerjavi z avgustom znižale. Povprečna bruto plača je znašala 1506,87 evra, kar je nominalno 1,1 odstotka, realno pa 1,7 odstotka manj kot avgusta. Povprečna bruto plača je bila septembra nominalno za 1,4 odstotka višja, realno pa 0,7 odstotka nižja kot septembra lani.

Februarja, ko je bil prvi zakonski rok v letu za preučitev možnosti za zvišanje pokojnin, se je večina pokojnin povišala za 0,4 odstotka, manjši del, med drugim za tiste, ki so se upokojili po 1. januarju 2010, pa za odstotek. Upokojenci so prejeli tudi poračun od 1. januarja.

Člani sveta so se v nadaljevanju seje seznanili s pregledom števila in ravni pokojnin v obdobju od januarja do oktobra, z izvajanjem invalidskega zavarovanja v letih 2009 in 2010 ter z letnim poročilom Sklada RS za vzpodbujanje zaposlovanja invalidov za leto 2010.

Novi direktor omenjenega sklada Janez Zidar je v predstavitvi letnega poročila izpostavil podatek, da je sklad v letu 2010 za prilagoditev delovnega mesta izplačal le 2564 evrov. Med načrtovanimi ukrepi do konca letošnjega leta pa je omenil izdajo odločb o odmeri plačila zamudnikom.

Na seji so se seznanili tudi z informacijo, da je Državna revizijska komisija zavrnila zahtevek podjetja Cetis v zvezi s kartico upokojencev in potrdila Zpizovo izbiro izvajalca, tako da se postopki nadaljujejo in februarja prihodnje leto bodo po pričakovanjih lahko pristopili k izdaji kartic, je dejal Boris Gačnik iz zavoda.

Decembrske pokojnine pa bodo zaradi skrajšanega poslovnega časa bank 30. decembra pred novim letom izplačane 29. decembra, so še sklenili na seji.