DVK se bo z dopisom Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS) seznanil na prvi seji. Kot je pojasnil Vučko, so na seji DVK že dosegli soglasje, da bo po predčasnih volitvah opravljena analiza teh volitev tudi z vidika, na kakšen način lahko invalidi izvršujejo svojo volilno pravico, koliko to državo stane in kaj je mogoče postoriti.

Po opravljeni analizi bo treba z uradom za invalide, vlado in invalidskimi organizacijami pogledati, kako se bo ta vprašanja reševalo v prihodnje, je pojasnil Vučko. Prepričan je, da bi morala država s posebnim programom nekaj narediti na dostopnosti volišč za invalide in zagotoviti sredstva za odpravo arhitekturnih ovir.

Zakon pravi, da morajo okrajne volilne komisije določiti najmanj eno volišče, dostopno invalidom, kar so po njegovih besedah tudi storile. Če je invalid vpisan v volilni imenik za volišče, ki ni dostopno invalidom, mora o tem obvestiti okrajno volilno komisijo, da bo prilagodila delo volilnih odborov oz. ga bodo prepisali na drugo volišče.

Že obstoječi zakon pa omogoča, da volilni odbor pride do invalida pred stavbo, v kateri je volišče, in mu omogoči uresničitev volilne pravice, je pojasnil Vučko. Glasovanje s posebno glasovalno napravo za slepe in slabovidne volivce in tiste, ki drugače kot z glasovalno napravo ne morejo uresničevati svoje volilne pravice, bo mogoče na 55 voliščih.

Vse zahteve in predlogi NSIOS po njegovih besedah niso v pristojnosti DVK. Komisija skrbi za izvršitev odloka o razpisu volitev in dosledno spoštovanje načela zakonitosti. Tisto, kar je v zakonu, DVK tudi nesporno uresničuje, je poudaril Vučko.