Nacionalna anketa agencije Reuters, ki je bila izvedena 18. in 19. novembra med registriranimi republikanskimi volivci, daje Gingrichu 24 odstotkov podpore, kar je za osem odstotkov več kot v anketi 10. in 11. novembra. Nacionalna anketa televizije Fox je Gingricha preteklo sredo prav tako postavila na čelo kandidatov, podobno pa mu kažejo nekatere državne ankete.

Na drugem mestu Reutersove ankete je Romney, ki mu je podpora v tednu dni zdrsnila za šest odstotkov na 22 odstotkov, tretji je temnopolti poslovnež Herman Cain iz Georgije, ki mu je podpora padla za osem odstotkov na 12 odstotkov, četrti pa je teksaški guverner Rick Perry z desetimi odstotki glasov.

Neodločni republikanski volivci

Gingrichev preboj na čelo kandidatov kaže, da se republikanski volivci nikakor ne morejo strniti za Romneyjem, za katerega jih sicer kar 46 odstotkov meni, da bo osvojil nominacijo in se bo prihodnje leto pomeril z demokratskim predsednikom Barackom Obamo. Za Gingricha tako meni le 18 odstotkov republikancev.

Romney je vseskozi v ospredju, vendar se ne more odlepiti od drugih kandidatov, ker mu konservativna baza stranke ne zaupa, da zares deli njihova prepričanja. Problem je deloma tudi v njegovi mormonski veri, večinoma pa v tem, da prevečkrat spreminja svoja stališča.

Poleti se je kot njegova alternativa pokazal Perry, ki pa se ni izkazal na televizijskih soočenjih in je zdrsnil navzdol. Nato se je na površje za nekaj časa prebil Cain, ki pa sedaj drsi navzdol zaradi obtožb o domnevnih spolnih nadlegovanjih žensk v preteklosti in popolnega nepoznavanja mednarodne politike.

Analitiki Gingrichu napovedali podobno usodu kot Perryju in Cainu

Analitiki sicer sedaj podobno usodo kot Perryju in Cainu napovedujejo tudi Gingrichu, ki je sicer izkušen politik in strokovnjak za mednarodne odnose, vendar pa nosi s seboj veliko zasebne prtljage. Trenutno je poročen s tretjo ženo Callisto Bisek, zaradi katere ga je pred meseci zapustila večina osebja njegove volilne kampanje.

Prvo ženo Jackie Battley je prepričeval v ločitev, ko je okrevala po operaciji raka v bolnišnici, poroka z drugo ženo Marianne Ginther ni trajala dolgo, saj je kmalu začel zunajzakonsko razmerje s Calisto, ki je od kandidata mlajša 23 let in je delala v kongresu.

Gingrich je bil oster kritik državnih hipotekarnih velikanov Freddie Mac in Fannie Mae, pred dnevi pa je prišlo na dan, da je od obeh dobil 1,8 milijona dolarjev za "svetovalne" dejavnosti. Večina Američanov meni, da je za obe aktivno lobiral pri nekdanjih kongresnih kolegih, kljub temu pa 42 odstotkov republikanskih volivcev pravi, da zaradi tega o njem nimajo slabšega mnenja.