Na tem področju je najpomembneje okrepiti sistem pobiranja davkov, pomembno pa je tudi izboljšati mehanizme za reševanje davčnih sporov in nadzor nad "velikimi" davkoplačevalci, je na predstavitvi poročila v Bruslju poudaril vodja skupine Horst Reichenbach.

Od 60 milijard neplačanih davkov bi bilo mogoče osem milijard pobrati takoj, kar bi Grčiji bistveno pomagalo pri zniževanju javnofinančnega primanjkljaja. Glede polovice, 30 milijard evrov, pa potekajo pravni spori, katerih reševanje traja tudi do 12 let.

Izboljšanje sistema pobiranja davkov bo tako ena prednostnih nalog skupine, ki je začela delovati 1. septembra letos. Skupina sicer v prvem poročilu izraža "previden optimizem" glede doseganja dveh temeljnih ciljev: spodbujanja rasti in zaposlovanja ter vzdržnosti dolga.

Kot pozitivno ugotovitev je Reichenbach v prvem poročilu izpostavil izboljšanje stopnje črpanja evropskih kohezijskih sredstev v podporo gospodarski rasti in ustvarjanju delovnih mest. Ta stopnja je po besedah vodje skupine sedaj boljša kot v povprečju v EU.

Skupina si je zastavila tri prednostna področja dela: poleg črpanja evropskih sredstev v podporo gospodarstvu ter učinkovitosti davčne uprave in smotrnega upravljanja javnih financ je to še izboljšanje učinkovitosti javne uprave.

Slednje želi skupina doseči s celovitim programom pomoči za uspešno upravno reformo, kar naj bi pripomoglo k izboljšanju poslovnega okolja ter večji učinkovitosti osnovnih administrativnih nalog, kot so javna naročila in plačila.

V nadaljevanju se bo delovna skupina v sodelovanju z grškimi organi osredotočila predvsem na dokončanje celovitega načrta tehnične pomoči. Skupina sicer ugotavlja, da so na nekaterih prednostnih področjih, kot sta davčna uprava in upravna reforma, ukrepi že v fazi izvajanja.