Nova metoda za odpravo disleksije, ki sta jo na današnji novinarski konferenci predstavila psihologa Maša Blaznik in Matic Munc, je nastala na podlagi knjige [psi] neznanega slovenskega avtorja.

Kot je pojasnila Blaznikova, dislektiki pri branju zajemajo cele besede oziroma korene besed kot posamezne simbole in si morajo tako zapomniti nekaj tisoč nadvse podobnih slik namesto 25 simbolov - črk, ki zaznamujejo glasove. Do težav pride pri besedah, ki jih ne prepoznajo, ki si jih zaradi njihove abstraktnosti ne morejo slikovno predstavljati, ali pri besedah, ki imajo dvojni pomen.

Nova metoda za odpravo disleksije pa po njenih besedah vnaša dvojne simbole za posamezne glasove - poleg črk tudi številke. Besedo lahko zapišemo s črkami, s številkami ali s kombinacijo poljubnega števila črk in številk. Isto besedo lahko tako zapišemo na več različnih načinov, s čimer dobimo več različnih podob. Za dislektika je nerešljivo težka naloga, da bi se te podobe učil na pamet, zato je prisiljen brati na analitičen način.

Po tej metodi, ki je od danes dostopna tudi na spletni strani www.psi.si, se mora bralec najprej naučiti številčnih simbolov, ki predstavljajo posamezne črke, in branja vsakega simbola posebej. Nato bere besedila z dvojnimi simboli - sestavljena iz kombinacije črk in številk, pa pozneje preide na branje besedila, zapisanega s črkami, ki pa ga sprva sestavljajo nesmiselne besede.

Po mnenju Munca gre za veliko odkritje, saj specialni pedagogi trdijo, da je disleksija motnja, ki se je ne da odpraviti. Otrokom z disleksijo se skuša branje olajšati, po omenjeni metodi pa se jim branje najprej oteži, da razvijejo sposobnosti, potrebne za branje, pojasnjuje.

Munc, ki po tej metodi dela z nekaj otroki, je dejal, da se po nekaj mesecih intenzivnega dela kaže velik napredek pri njihovem branju. Poudarja, da gre pri učenju branja za procesno zadevo in da končen rezultat še ni znan, "trenutni vmesni rezultati pa so revolucionarni". Stroka sicer po njegovih besedah zaenkrat deluje skeptično.

Po besedah Blaznikove do rešitve za odpravo disleksije niso mogli priti, ker ni bil poznan izvor teh motenj. Metoda je namreč nastala na podlagi teorije REI, opisane v knjigi [psi], ki pojasnjuje, da vse miselne procese opravljamo s tremi različnimi miselnimi procesorji. To so Racio, Emocio in Instinkt. Do disleksije najpogosteje prihaja pri ljudeh, ki imajo močnejši Emocio, saj ta razmišlja s slikovnimi predstavami in jih umešča v svoj miselni prostor. Omenjena metoda, katere avtor javnosti ostaja neznan, pa tako krepi Racio, ki je primeren za branje.