Washington in London se že nekaj časa prerekata glede varnostnih vprašanj pred olimpijskimi igrami. Ameriška stran ima resne pomisleke, ko gre za preprečevanje morebitnih terorističnih napadov. Britanska stran naj bi pri svojem načrtovanju razpoložljivih varnostnih sil to nevarnost podcenjevala, saj jo načrtuje preprečiti z okoli deset tisoč pripadniki varnostnih organov, po ameriških ocenah pa bi jih moralo biti dvakrat več.

Zanemarjeno partnerstvo

Britanska vlada si s poudarjenim zavzemanjem notranje ministrice Therese May in njenega za kulturo in šport zadolženega kolega Jeremyja Hunta prizadeva odgovoriti na vsa varnostna vprašanja, povezana z olimpijskimi igrami. Vmešavanje ZDA jo očitno spravlja v slabo voljo. "Pri dogovarjanju nismo partnerji, ampak nam postavljajo zgolj zahteve," je položaj, v katerem so se znašli britanski organizatorji OI ob ameriškem vmešavanju, za Daily Telegraph opisal neimenovani predstavnik vlade in dal vedeti, da jih to zelo moti.

Bolj nevtralni analitiki ugotavljajo, da Američani pač ne želijo ničesar prepustiti naključju in ne marajo polovičarstva. Po pisanju Guardiana je organizacijski odbor tisti, ki se je znašel v škripcih pri organiziranju varnosti na OI, potem ko je napačno ocenil, da bo za varnost na 32 prizoriščih dovolj 10.000 pripadnikov varnostnih organov. Potrebno število mož naj bi bilo skorajda dvakrat višje, pri tem pa še vedno ni jasno, kakšne bodo posamezne zadolžitve. Na samih prizoriščih tekmovanj varnost ne bo domena policije, ampak zasebne firme G4S, ki si je zagotovila pogodbeni posel in usposablja potrebno moštvo. V ta namen bo pravkar začela oglasno akcijo, prek katere naj bi zbrala potrebno število varnostnega osebja, pri čemer pa malokdo verjame, da ji bo uspelo, zato predvidevajo, da bo na koncu priskočilo na pomoč obrambno ministrstvo s svojo posadko vojakov.

To je že ponudilo 3000 vojakov in še 2000 rezervistov, a se izgovarja, da z omejevanjem proračunskih sredstev nimajo veliko manevrskega prostora za zapolnjevanje olimpijskih varnostnih načrtov. "Kaj je vlada počela v zadnjih petih letih, da zdaj ugotavlja, kako ji manjka polovica moštva za varovanje iger," se sprašujejo Britanci, predvsem pa jih zanima, kolikšen bo dejanski račun zanje in komu ga bodo izstavili. Očitno pa je, da bodo države, ki si to lahko privoščijo, za varnost svojih športnikov in diplomatov raje poskrbele same. Američani so s svojimi zahtevami to že jasno izpovedali.

Sejanje skrbi

Britansko notranje ministrstvo in Scotland Yard sta prepričana, da zagotavljata trdno varnost, a jim prek oceana ne verjamejo. Pri tem jim v brk mečejo policijsko reakcijo ob nedavnih nemirih v Londonu in še nekaterih drugih otoških mestih ter zmedeno ravnanje ob obisku papeža Benedikta XVI. Britanci ugovarjajo, da Američani vsako stvar potencirajo do skrajne meje, ter dodajo, da nobena odločitev glede števila varnostnih sil še ni bila sprejeta, da pa bo za varnost udeležence OI in gledalcev poskrbljeno v najvišji možni meri. V kolikšni meri jim Američani verjamejo, najbolje priča njihovo spodbujanje zasebnih sponzorjev, kot je Coca Cola, naj sami poskrbijo za varnost njihovih predstavnikov na olimpijskih igrah v Londonu.