Žrtev bežala pred svojim krvnikom

Vodja ljubljanskih kriminalistov Branko Japelj je včeraj povedal, da so Resnikovo truplo prejšnji ponedeljek pozno ponoči našli na robu gozda ob njegovi stanovanjski hiši v Tepah, v njeni okolici pa so našli tudi več tulcev strelnega orožja. "Ugotovili smo, da je 47-letnik med drugo polovico leta 2010 in novembrom 2001 večkrat omenjal, da želi pokojnega poškodovati, in ponujal tudi nagrado - nekaj več kot 20.000 evrov, s katero se je 46-letnik strinjal," je začetek krvave spletke opisal Japelj. Šter naj bi Bavdku v drugi polovici leta že izročil predujem. Bavdek se je na umor očitno temeljito pripravil in se usodnega ponedeljka pojavil pri Resnikovi hiši v Tepah. Tam je prežal na žrtev, ko mu je Resnik poskusil zbežati, pa je vanj iz pištole kalibra 7.62 milimetrov izstrelil najmanj šest nabojev.

Pasje borbe za vrtoglave zneske

Resnik je obležal mrtev, morilec pa se je s svojim naročnikom naslednji dan sestal v enem od ljubljanskih lokalov, kjer mu je Šter izročil preostali denar. V dneh po umoru so policisti najprej prijeli Štera, nato pa še Bavdka, naslednji dan pa so aretirali še 27-letnika iz okolice Kranja. Našli so tudi morilsko orožje in morilski tandem odpeljali pred preiskovalnega sodnika. Ovadili so ju zaradi umora iz koristoljubja, zaradi česar obema grozi od petnajst do trideset let zapora. Po slovenski zakonodaji sta namreč enako odgovorna tako tisti, ki je pritisnil na petelina, kot naročnik umora.

Naročnik in žrtev nekoč pajdaša

Preiskovalni sodnik ljubljanskega okrožnega sodišča je Bavdka zaradi ponovitvene nevarnosti poslal naravnost za rešetke pripora, medtem ko jo je Šter odnesel s hišnim priporom. Tretji osumljenec, 27-letnik iz okolice Kranja, se s preiskovalnim sodnikom za zdaj še ni srečal, saj kriminalisti še niso povsem razčistili, kakšna je bila njegova vloga. "Nesporno smo ugotovili, da je sodeloval tudi 27-letnik, vendar to še nismo potrdili do te mere, da bi ga lahko odpeljali pred preiskovalnega sodnika," je včeraj pojasnil Japelj in poudaril, da preiskava še zdaleč ni končana. Policisti zato o podrobnih podatkih o motivu še ne govorijo, pojasnili so le, da je šlo za umor iz koristoljubja.

Da imajo možje v modrem veliko dela, ne čudi, saj so vsi vpleteni "vredni svojega denarja" in stari znanci organov pregona. Policisti so tudi uradno potrdili, da se je umorjeni Resnik ukvarjal s posojanjem denarja ter da so pri preiskavi hiše umorjenega našli prostore, v katerih bi lahko potekalo mučenje živali (rejenje psov za borbe in borbe same, op. p.). Pred tremi tedni so neznanci Resniku v Litiji zažgali avtomobila, kar je prav tako še vedno predmet policijske preiskave.

V navzkriž z zakonom je že pred umorom prišel tudi nekdanji prometnik Bavdek, ki naj bi skupaj z nekdanjim kriminalistom E. S. člane mednarodne kriminalne združbe zalagal s podatki, komu sledijo kriminalisti in tožilci. Na sodišču so ga letos sicer oprostili, vendar so se tožilci pritožili, tako da o njegovi usodi zdaj odločajo višji sodniki.

Tudi naročnik umora Drago Šter je v preteklosti že skočil onkraj zakona. Bil je celo pajdaš umorjenega Resnika, s katerim sta sredi devetdesetih let izsiljevala lastnika lokala v Šmartnem pri Litiji in od njega zahtevala 2000 tedanjih mark mesečne "zavarovalnine." Ker jima lastnik ni popustil, sta začela ob svojih obiskih razbijati inventar in groziti gostom, tako da lastniku lokala ni preostalo drugega, kot da se obrne na policijo.