Virant in podjetje Data sta do omenjenega zneska prišla tako, da sta na eni strani seštela nadomestilo iz leta 2009 v višini 36.483 evro neto in prispevke države za socialno zavarovanje, ki so znašali 25.279 evrov. Od tega "skupnega stroška države" v višini 61.762 evrov pa sta odštela dohodnino iz naslova pogodbenega dela v letu 2009, za katero je Virant plačal 42.985 evrov. "S tem sem do centa poravnal vse stroške, ki jih je z mano imela država. Da bi plačal več, pa se mi ne zdi razumno," je za Dnevnik povedal nekdanji minister, ki je nekaj manj kot 19.000 evrov državi "vrnil" kot donacijo na splošni konto proračuna.

Spomnimo, da je Virant sprva nameraval proračunu vrniti le 1285 evrov. Tako velika razlika med prvim zneskom in včerajšnjo donacijo ni nastala zaradi kakšnega drugačnega principa pri izračunavanju "dolga do države", ampak v preprosti napaki. "Zaradi hitre reakcije in pomanjkanja časa sem v prvem izračunu pomotoma izpustil socialne prispevke, ki jih je ob nadomestilu plačala država," nam je pojasnil Virant.

Priznani davčni strokovnjak, ki je želel ostati anonimen, nam je povedal, da tudi novi izračun, ki ga je napravilo podjetje Data, ni pravilen, saj ne upošteva tako imenovanega prvega bruta (prispevka delodajalca) v višini 10.654 evrov. Z upoštevanjem prvega bruta se stroški države povečujejo na 76.830 evrov, znesek, ki bi ga "moral" vrniti Virant, pa na 33.845 evrov, pri čemer pa bi, kot opozarja davčni strokovnjak, morali upoštevati še davčne olajšave za vzdrževane družinske člane in davke za pogodbeno delo, ki bi na koncu ta znesek vendarle precej približali zadnjemu izračunu. Sicer pa je omenjeni davčni strokovnjak prepričan, da Virantu ne bi bilo treba vračati ničesar, ker je, kot pravi, "deloval v skladu z zakonom in ni nikomur nič dolžan". Da je Virant ravnal po zakonu, je prepričan še en davčni strokovnjak, ki pa prav tako ni želel biti imenovan.

Če Virantovo dejanje ni ravno navzkriž z zakonom, pa je zato po mnenju javnosti etično močno sporno, kar kaže buren odziv na spletnih forumih.

Virant, ki se je v mandatu prejšnje vlade zavzemal za skrajšanje prejemanja nadomestila za brezposelnost z dvanajstih na šest mesecev, potem pa je nadomestilo prejemal celo leto, je prejšnji teden večkrat poudaril, da se je za nadomestilo odločil zaradi dolžnosti do svoje družine. Na včerajšnji tiskovni konferenci je razloge za svoje dejanje nekoliko spremenil - pojasnil je, da se je želel vrniti na fakulteto za javno upravo, a je fakulteta kot pogoj postavila novo habilitacijo, za katero pa ni vedel, kdaj jo bo pridobil.

Virant je včeraj znova poudaril, da je "igral po pravilih in transparentno" in da je vsak evro prikazal kot osebni dohodek, za katerega je plačal dohodnino.

Spomnil je, da je njegovo hkratno prejemanje nadomestila ob pogodbenem delu preverjala tudi protikorupcijska komisija (tedaj jo je vodil Drago Kos), ki je ugotovila, da je vse potekalo zakonito in po pravilih. "Če bi vedel, kaj se mi bo očitalo, ne bi delal po pogodbi," je za Dnevnik še povedal Virant, ki ocenjuje, da mu javnost ne očita, ker je prejemal nadomestilo, ampak to, da ni "sedel doma", temveč je zraven delal.