Kot je dejal Janša, se 1. januarja prihodnje leto nekateri proračunski izdatki bistveno povečajo. Luknja, ki se obeta, pa je po nekaterih podatkih med 400 in 500 milijoni evrov. Zato so potrebne rešitve, ki pa morajo biti po Janševih besedah realne in "ne smejo poslabšati možnosti, da se doseže dogovor s socialnimi partnerji in se s 1. januarjem zamrznejo nekateri proračunski izdatki". SDS, je pojasnil njen predsednik, predlaga rešitve v več korakih. Danes so v parlamentarno proceduro vložili predlog zakona o začasnem znižanju plač funkcionarjev. Po tem zakonu bi imeli funkcionarji od 1. januarja naslednje leto do sprejetja rebalansa proračuna za leto 2012 ob sedanjih štirih odstotkih plače nižje še za dodatnih šest.

Zahteve sindikatov treba jemati resno

V drugem koraku je treba resno obravnavati zahteve sindikatov, pravi Janša in dodaja, da ti zahtevajo celotno sliko. V SDS pa ne vidijo veliko možnosti, da bi celovite rešitve lahko uskladili do predčasnih volitev. Če pa bi sprejeli zakon, ki mu nasprotuje neka skupina, bi referendumska pobuda lahko tak zakon "blokirala" in bi padel v čas po 1. januarju 2012. Zato je po mnenju SDS ta čas pametno izkoristiti za razčiščevanje teh vprašanj in za to, da se prisluhne sindikatom. SDS bo tako prihodnji teden organizirala okroglo mizo, na katero so povabili reprezentativne sindikate in vse stranke, ki se potegujejo za naklonjenost volivcev na predčasnih volitvah. Tretji korak pa bo po Janševih besedah na tisti politiki, ki bo na predčasnih volitvah dobila zaupanje ljudi, da takoj po volitvah poskrbi za to, da se DZ čim prej konstituira in se takoj začne dialog s socialnimi partnerji o interventnih ukrepih in doseže dogovor. Časa bo malo, največ dva tedna, je dejal Janša.

Dogovor o zamrznitvi proračunskih izdatkov

SDS predlaga, da se poskuša doseči dogovor o zamrznitvi vseh proračunskih izdatkov za čas, dokler nova vlada ne bo pripravila in nov parlament ne bo sprejel rebalansa državnega proračuna za naslednje leto. Janša predvideva, da bo za to potrebno najmanj tri mesece, maksimalno pa pet. Po Janševih napovedih bo morala nova vlada hkrati z rebalansom državnega proračuna predlagati še vrsto drugih omejitvenih zakonov za javni sektor, ob čemer po njegovem mnenju ne bo šlo zgolj za zamrznitve, ampak bo pri nekaterih proračunskih postavka treba iti tudi navzdol, v zmanjšanje, saj denarja enostavno ne bo.

Stranke v predlogu vidijo predvolilno obljubo

Parlamentarne stranke v predlogu SDS za znižanje funkcionarskih plač večinoma vidijo predvolilno obljubo, saj je prav SDS nasprotoval obravnavi interventnega zakona na izredni seji. Predlog bodo najbrž podprli poslanci SD, SLS in Zares, v LDS in DeSUS o tem še niso razmišljali, v SNS pa so prepričani, da takšen predlog zakona ni več mogoč. Vodja poslanske skupine SD Dušan Kumer je dejal, da bodo v SD podprli predlog SDS ter opozoril, da so v SD že podprli podoben predlog interventnega zakona, ki pa ga niso želeli podpreti v SDS. Po mnenju Kumra v SDS sedaj popravljajo napako, ki so jo storili prejšnji teden, ko kolegij predsednika DZ predloga zakona o interventnih ukrepih ni uvrstil na izredno sejo DZ.

Začudenje nad predlogom SDS je izrazil vodja poslanske skupine SLS Jakob Presečnik. Dejal je, da bodo njihovi poslanci sicer podprli predlog zakona, vendar pa ne ve "kakšno dvojno igro se gre SDS". Poslanci SLS bodo sicer po njegovih besedah v vsakem primeru podprli nižanje plač funkcionarjev. Zakon za začasno znižanje plač funkcionarjev bodo podprli tudi poslanci Zares, če bodo stranke pred tem dosegle tudi dogovor ter z dopolnilom zakonu dodale tudi zamrznitev drugih postavk do sprejetja novega proračuna, je dejal vodja poslanske skupine Zares Franco Juri. Dejal je, da gre "pravzaprav za njihov predlog", ki bi ga bilo možno izvesti z dopolnitvami interventnega zakona. Ob tem dodaja, da v stranki sumijo, da gre le za "improvizirano predvolilno pobudo SDS s figo v žepu, saj vedo, da obstaja postopkovni problem".

Predvolilni bonbončki, finte ...

O predlogu SDS pa se še niso odločili poslanci LDS, ki naj bi to storili v prihodnjih dneh. Vodja poslanske skupine LDS Borut Sajovic meni, da je predlog SDS sicer "predvolilni bonbonček", ki ga ne preseneča. Preseneča pa ga, da so poslanci SDS na kolegiju predsednika DZ zavrnili obravnavo interventnega zakona, sedaj pa se po njegovem mnenju "norčujejo iz sistema". Predlog je sicer vreden razmisleka, do njega pa se bodo opredelili, ko ga dobijo, je še dejal. Prav tako o predlogu še niso razmišljali poslanci DeSUS, je pojasnil poslanec Vasja Klavora. Dejal je, da je sam sicer pričakoval, "da bo do česa takšnega prišlo", vendar pa uradno s predlogom še niso bili seznanjeni, bodo pa najbrž o njem v poslanski skupini govorili v sredo ali četrtek. Je pa predsednik DeSUS Karl Erjavec za STA sporočil, da v stranki že ves čas podpirajo takšne predloge.

Predsednik SNS Zmago Jelinčič je predlog SDS označil za "predvolilno finto". V stranki SNS sicer še niso dobili nobenega predloga, vendar pa po mnenju Jelinčiča tako ni več možno v proceduro vlagati takšnih zakonov. Predlog SDS po Jelinčičevem mnenju tudi nima "posebne teže", saj bo po volitvah dovolj časa za takšne spremembe. "Kdor resno misli, bo to naredil po volitvah," je še poudaril. Poslanec Zares Pavel Gantar je sicer prejšnji teden kolegiju predsednika DZ predlagal, da predlog zakona o interventnih ukrepih uvrsti na izredno sejo DZ, vendar je kolegij njegov predlog zavrnil. Predsednik SDS Janez Janša pa je na današnji predstavitvi predloga zakona o zmanjšanju plač javnih funkcionarjev dejal, da gre le za prvi korak, kjer gre predvsem za zgled.