Za začetek naj bi zasedli le filozofsko fakulteto, ne izključujejo pa tudi drugih fakultet. Miha Kordiš, aktivist študentskega gibanja Mi smo univerza (MSU), je za Žurnal24 pojasnil, da se je gibanje lani ukvarjalo z dialogom, vendar so jim bila vrata zaprta. Zato je, tako Kordiš, čas za radikalizacijo. Miha Kordiš je prepričan, da elite najbolj boli, ko ljudje demokracijo vzamejo zares, zato bodo storili natančno to.
Po besedah Kordiša je blokada ekvivalent delavske stavke. Aktivist študentskega gibanja meni, da je boljši izraz osvoboditev: "Univerza in fakulteta tako spet postaneta akademski ustanovi in ne tovarni omejene, nerazgledane in vodljive delovne sile," je povedal za Žurnal24.

Kot je pojasnil, se z začetkom blokade najprej prekine klasični študijski proces in se v sodelovanju med profesorji in študenti organizira samoupravno. Vsi odločajo o vsem, vsak dan potekajo skupščine.
Pristojno ministrstvo bo po pisanju brezplačnika skladno z določili v državnem zboru že sprejetega nacionalnega programa visokega šolstva pripravilo nov visokošolski zakon. V njem naj bi bila tudi ukinitev absolventskega staža po prvi in drugi bolonjski stopnji. Na ministrstvu pojasnjujejo, da bodo strokovnjaki zakon pripravili, odločitev pa bo zaradi volitev v rokah nove vlade.

Stanislav Pejovnik, rektor ljubljanske univerze, je za Žurnal24 izjavil, da je reformiran bolonjski študij organiziran tako, da sta diplomsko in magistrsko delo sestavni del študijskega programa in ni nikakršnega razloga za absolventski staž. Po njegovih besedah bodo študenti bolje premislili, kako (ne)pripravljeni bodo šli na izpit. Kot je povedal, je statut v fazi usklajevanja, sprejet pa naj bi bil še pred pomladjo. Pejovnik pravi, da se usklajujejo le še o tem, ali bodo spremembe veljale za študente, ki že študirajo, ali le za nove.

Pri Gibanju Mi smo univerza so prepričani, da je popoln absurd pričakovati kakovostno diplomo, če naj se ta napiše tekom bolonjskega študija, ki že tako zahteva površinsko piflarijo namesto poglobljene obravnave snovi. "Če temu priključimo obupno stanovanjsko problematiko, štipendijsko politiko in širše socialne okoliščine, imamo recept za serijsko oddajanje zmazkov," so povedali za brezplačnik.